| Gass93sv a întrebat:

De ce "XXX"masii OSIM nu breveteaza asa numitul "perpetum mobile" si de ce mi-au raspuns ca nu pot recunoaste ceva ce contravine termodinamicii, cu jucaria pe masa si m-au refuzat! WTF in ce lume tara traim?

12 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

"perpetum mobile" a fost inventat de mult, si sub multe forme.de aceea nu-l mai breveteaza inca o data.normal,nu?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Lasa ma sa ghicesc... ai inventat tu perpetum mobile? nu a reusit niciun om de stiinta dar ai reusit tu...

| doctorandus a răspuns:

Nici in SUA nu vei avea mai mult succes, vezi http://www.uspto.gov/web/offices/pac/mpep/s706.html

Citat: "Such a rejection can include the more specific grounds of inoperativeness, such as inventions involving perpetual motion."

Pentru Marea Britanie vezi http://ipkitten.blogspot.nl/......otion.html

Vezi si http://documents.epo.org/......t_f_en.pdf

Daca nu s-ar fi desfiintat Bantustanele, ai mai fi avut o sansa.

Răspuns utilizator avertizat
| Radu284 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu este adevarat. In SUA poti breveta un perpetuum mobile, dar trebuie sa ai un prototip care functioneaza.

| doctorandus a răspuns (pentru Radu284):

Te inseli. Oficiul de Patente din SUA nu mai cere prototipuri pentru ca nu mai are loc sa le depoziteze. Vezi de ex. http://www.neustel.com/prototype.aspx

| Radu284 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu ma insel.

http://www.uspto.gov/patents/resources/general_info_concerning_patents.jsp

"A working model, or other physical exhibit, may be required by the Office if deemed necessary. This is not done very often. A working model may be requested in the case of applications for patent for alleged perpetual motion devices."

| johnnny123 a răspuns:

Din celelalte intrebari pe care le-ai pus rezulta lucruri destul de contradictorii despre tine si talentele tale.

Esti un doctor realizat in strainatate, dar urmeaza sa fii doctor peste cativa ani.

Esti un om de afaceri de succes care vrea sa deschida 500 de centre de plasament, dar vrei metode de a castiga la pacanele.

Nu stii sa pornesti un motor trifazic, dar ai revolutionat stiinta si civilizatia prin inventarea unui perpetuum mobile (apropos, asa se scrie corect, "perpetuum").

O sa ma ierti daca sunt putin sceptic in legatura cu 99% dintre lucrurile pe care le spui.

| Radu284 a răspuns:

Fa-l public atunci. Daca chiar ai inventat unul, inseamna ca esti alesul special al lui dumnezeu, asa ca trebuie sa dai inventia tuturor pe gratis. Cum functioneaza?