| benny7 a întrebat:

De dincolo de zidul lui Planck, cu universul ce se întâmpla?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Eu nu cred ca din nimic exista tot ce exista, nu e logic, faza e ca energia nu se poate creea sau distruge, eu am crezut ca totul a pornit de la simplu spre complex, problema e ca energia aia e foarte multa inca de la inceput

8 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Exista un motiv pentru care se numeste "bariera Planck": Fizica actuala nu ne permite sa stim ce e dincolo de ea.

| RAY a răspuns:

Daca toata energia a aparut din nimic, nu suntem mai departe de basmele cu zeii

| benny7 explică (pentru RAY):

Mulţumesc!
Da e posibil, dar doar prin studierea fizicii acestui univers, putem afla ce a fost înaintea acestui univers!

| RAY a răspuns (pentru benny7):

Ce sa fie benny? daca energia s-a creat o data cu acel big bang,nu era nimic,nici spatiu, timp, nimic, absolut nimic, nu isi poti imagina nici eu, si daca imi inchid ochii vad ceva, am auzit ca exista particule virtuale care apar din nimic

| benny7 explică (pentru RAY):

Da nimic e ok, sincer greu de recunoscut!
Creierul uman ajunge limita, doar pe moment!

| benny7 explică (pentru RAY):

Corect!

| RAY a răspuns (pentru benny7):

Eu nu cred ca din nimic exista tot ce exista, nu e logic, faza e ca energia nu se poate creea sau distruge, eu am crezut ca totul a pornit de la simplu spre complex, problema e ca energia aia e foarte multa inca de la inceput

| JackR a răspuns:

Cum ai reusit sa faci praf o intrebare de 11 cuvinte?!
1. Nu "de dincolo", ci "dincolo".
2. Nu "se intampla", ci "s-a intamplat".
Formularea corecta ar fi fost "Ce s-a intamplat cu Universul, dincolo de "zidul lui Plank"?"

In fine, la intrebarea asta, se chinuie toti fizicienii lumii sa raspunda, de vreo 70 de ani, de cand Hoyle a propus teoria "Big Bang" si tu vrei sa afli raspunsul pe TPU... Ce sa zic, mult succes!

| benny7 explică (pentru JackR):

Mulţumesc!
oricum se refera la timul trecut OK... o explicaţie din partea ta!