| samiZiciPompier a întrebat:

De multe ori cand ma gandesc la trecut, el pare mai bun decat prezentul. Ti se intampla asa? As vrea sa traiesc ca in trecut, chiar si evenimenele mai neplacute. Parca imi e dor de mine de atunci.
Imi citesc memoriile ultimilor ani si scriam ca lucrurile nu sunt deloc roz. Totusi, mereu simt ca era mai bine decat acum. Poate pentru ca viata merge mereu spre mai rau?

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Din punct de vedere trupesc e normal ca lucrurile sa mearga mai putin bine decat inainte. Totul se uzeaza in timp iar noi nu facem exceptie. Unii ne uzam mai repede, altii mai lent. Depinde de cat de mult avem grija de noi.

Din punct de vedere al relatiilor cu cei din jur, aici viata ne da urcusuri si coborasuri. Dar coborasurile nu sunt neaparat rele. De multe ori putem invata ceva din ele. Daca simti ca relatiile tale s-au deteriorat in timp e bine sa te analizezi in primul rand pe tine, apoi pe cei apropiati, sa te intrebi care e schimbarea in atitudinea ta fata de ceilalti care poate sa-ti imbunatateasca viata. Cand ceva merge prost, clar e nevoie de ceva schimbari.

12 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Nu mai fuma, pls

| samiZiciPompier explică:

Multumesc pentru raspunsuri. Tot imi place mai mult trecutul.

| Mayhem666 a răspuns:

Si mie mi-e dor de treut, mai ales de copilarie, cand stateam afara de la 8 dimineata, pana pe la 10 seara, intram in casa doar atunci cand imi era foame, sau atunci cand aveam nevoie la toaleta, in rest stateam toata ziua afara. Imi este dor de copilarie, mai ales atunci cand eram in vacanta de vara si nu aveam teme. Imi este dor de jocurile din copilarie, si de prietenii din copilarie. Dar nu sunt trist, ma bucur cu cine sunt si imi place ca sunt asa. Sunt anumite momente pe care as vrea sa le retraiesc, dar stiu ca vor veni altele, poate mai bune. Eu incerc sa traiesc in prezent, daca ma tot gandesc la cat de frumos era in trecut, sau la cum o sa fie in viitor, uit sa mai traiesc si in prezent, si uite asa trece viata pe langa noi. Trecutul s-a dus, viitorul inca nu a venit, prezentul conteaza momentan.

| ExprimareLibera a răspuns (pentru Mayhem666):

Cel mai elaborat și mai frumos răspuns, felicitări!

| Mayhem666 a răspuns (pentru ExprimareLibera):

Multumesc happy

| drutzix a răspuns:

Nu. Prezentul e in mod obiectiv cea mai buna perioada in care poti sa traiesti.
Ai acces la internet, medici, muzica, dulciuri, mancare buna si multe multe altele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-se intampla des, chiar daca luna viitoare implinesc abia 18 ani. Viata intr-adevar a mers din rau in mai rau, dar nici unul dintre noi nu poate schimba asta. Nu poti decat sa mergi inainte, pentru ca totul are un rol, viata n-a mers din rau in mai rau dintr-o simpla coincidenta ci pentru ca asta trebuia sa se intample...nu stiu cum, nu stiu de ce. Eu stiu ca trebuie sa mergi inainte si sa aduni tot ce-i mai bun din jur. Cat despre trecut, pastreaza amintirile si iubeste-le!

| UzOm a răspuns:

Tu ce ești mă? Un pui de filozof? laughing

| samiZiciPompier explică (pentru UzOm):

E intrebarea mea suprema. Nu imi strica momentul big grin Astept raspunsuri

| ExprimareLibera a răspuns:

Viața merge spre mai rău doar dacă vrei tu să meargă așa.

| lovecats123 a răspuns:

Uneori sunt nostalgica si mi se face dor de anumite persoane, locuri dar imi dau seama ca trecutul s-a intamplat deja. Trebuie sa ne indreptam spre viitor, sa vedem ce surprize ne pregateste viata. Stii?! Speranta aia care nu moare...

| Cliar a răspuns:

Ceea ce zici tu e putin eronat. Ti-ar place sa retraiesti trecutul cu mentalitatea actuala nu cu mentalitatea de atunci, daca in trecut cu mentalitatea din trecut nu ti-au placut momentele traite, de ce ti-ar place tot cu acea mentalitate daca le-ai retrai? Adica nu ar fi nimic diferit, ai fi tot tu cel din trecut care sufera in acele momente. Tu te gandesti la trecut ca fiind mai ok si mai bun din pricina mentalitatii din prezent, deoarece in acele situatii cu mentalitatea de acum ti-ar fi fost mai usor sa treci de ele deoarece esti cum s-ar spune din viitor si stii "cheia"