| anonim_4396 a întrebat:

De unde credeti ca provine imaginatia?

Răspuns Câştigător
| AlbaAura a răspuns:

Viața conștienta nu e destul de bogata pentru a epuiza omenescul. Exista in noi foarte multe posibilitați carora nu li se va oferi un prilej de dezvoltare și am ramane straini de o buna parte din darurile și abisurile din noi, daca experiența noastra n-ar mai avea și o alta forma de manifestare decat cea de a visa. Avem din fericire imaginația care sa imbogațeasca nemarginit aceasta experiența.
Imaginația provine din miile de senzații launtrice și nu face ca lucrurile ciudate sa para normale ci mai curand ca lucrurile normale sa para ciudate.Nu atat sa transforme miracole in realitate cat sa transforme realitatea in miracole.De multe ori avem nevoie de imaginație pentru a putea suporta mai ușor realitatea.Este una din formele indraznelii umane.

21 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

De la mama, tata era prea beat...

| Shammal a răspuns:

Dintr-o legatura cu partea ta spirituala, este o componenta incorporata omului de catre partea sa divina

| valentingb a răspuns:

Asta da intrebare! Nota zece de la mine.
Din punct de vedere biologic, imaginatia este produsa de majoritatea partilor creierului, pentru ca exista multe tipuri de imaginatie(vizuala, auditiva, motorie, etc). Astfel, zonele creierului care se ocupa de functiile astea, participa si in imaginatie. Pe langa asta, si parti ale organismului participa in munca de a imagina (iti inchipui un avion pe cer, ochii se misca dupa el, iti imaginezi ca un nor seamana cu un elefant, ochii se misca dupa contur, atingi un sutien, iti imaginezi...ok, am sa pastrez asta pentru mine happy ). Pe langa asta, imaginatia este o perceptie, ca timpul, care exista, dar nu poate fi inchis intr-o conserva. Practic, stim ca exista, Dar nu o putem explica, stim doar ca e cel mai inalt nivel al inteligentei.

| victor333 a răspuns:

Din perceptia mediului in care traiesti si a informatiilor pe care le primesti intr un fel ori altul

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Din nevoia de supraviețuire.De aici, creativitatea.

| RAY a răspuns:

Logica ca din creier, avem noi acolo numit creativitate daca citim il dezvoltam

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Da,dar cine o ''fabrica''? De unde are resursele? Cand zic unii ''mi-a venit imaginatia!''Biologic da,din creier dar sunt acolo resurse pentru a creea ceva original? De exemplu Jules Verne, de unde a avut el imaginatia sa ''creeze'' intr-o carte un balon cu hidrogen, chiar daca nu era aparut nici macar cel cu aer cald, si l-a detaliat foarte bine, din punct de vedere fizic si estetic?

| Mădă0611 a răspuns:

Din informatiile stocate in memorie. Combinarea lor in diferite moduri e imaginatia. Nu poti crea ceva ce n-ai vazut nicaieri, doar combini.

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Da dar am vazut unele lucrari foarte originale, de exemplu unele carti fabuloase.Autorii s-or fi inspirat din alte parti? Nu exista originalitate perfecta?

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

S-au inspirat din natura, si nu ma refer doar la paduri sau campii, tot ce exista si nu a fost creat de oameni. Natura inseamna originalitate, singura care poate crea ceva ce nu exista sau n-a existat vreodata.
Am mai zis asta pe aici. Am incercat odata sa imi imaginez cum ar arata plantele de pe alte planete, mi-am dat seama ca doar combin elemente vazute deja in natura, asa ca m-am dat batuta. Incearca si tu.

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Inteligent raspuns.Multumesc.

| OOOLEOOO a răspuns:

Corpul mental.

| anonim_4396 explică (pentru OOOLEOOO):

Adica? corpul astral?

| OOOLEOOO a răspuns (pentru anonim_4396):

In unele cazuri este denumit si asa.
Conform unor teori suntem formati din 5 corpuri.
- corpul fizic

- corpul energetic

- corpul mental

- corpul inteligentei superioare

- corpul spiritual

| anonim_4396 explică (pentru OOOLEOOO):

Interesant.subconstientu are vreo legatura cu asta?(eu inca ma documentez in acest domeniu)

| OOOLEOOO a răspuns (pentru anonim_4396):

Subconstientul ar trebuie sa faca parte din tot din corpul mental.

Primul articol.
http://www.nlpmania.ro/......personala/

Al 2-lea articol
http://www.nlpmania.ro/......-partea-2/

| Delicacy a răspuns:

Imaginaţia este rezultatul obţinerii unor reacţii, fenomene psihice noi pe plan cognitiv, afectiv sau motor.Nu vorbim de imaginaţie doar în pictură sau poezie, ci şi în matematici sau balet.Chiar şi în domeniul afectiv poeţii pot aduce un sunte nou. Originalitatea unui poet nu constă numai în metaforele sale, ci şi în modul de a trăi diferite situaţii şi evenimente.Dar chair şi în domeniul activităţii organizatorice am putea descifra intervenţia imaginaţiei:marii generali au imaginat ingenioase planuri de luptă, cu care au câştigat victorii răsunătoare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din cartile alea fara poze.Intrebarea secolului la achizitionarea unei carti, sau hai sa-i zicem primei carti, era daca are poze sau ilustratii.Asa de putori am ajuns, incat nu mai descriem peisajele proaspat vazute, ci le imortalizam.E ca si cum ai pune punga in cap unui iepuras si ai fugi repede sa-l pui la impaiat.
Imaginatia am trecut-o la stari si capabilitati umane pierdute, din moment ce avem memoria prea scurta, prea lenta, prea ca la tara!

| mariukka a răspuns:

Din minte de la creier

| Chøço a răspuns:

Din creier.
Depinde si de om. happy

| Terente20 a răspuns:

Nu stiu sa zic asa...dar mie unul imi vine din minte