| DUTCH a întrebat:

Deci cine raspunde primul, dar si foarte concret, primeste steaua.
spune-mi ce stii despre verbele auxiliare, predicative si cele copulative.
vor mai fi intrebari pentru a va imbogati palmaresul de stele. : ))
de mate nu ma bag ca sunt prea prost de mate, sau matematica e prea proasta pentru mine.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

MONSTER, ai terminat predarea unei teme largi ca verbul in doar cinci minute, desi iti ia cel putin doua ore de curs!
Superb, nu vrei sa imi lasi numarul de telefon pentru predare intensiva, in timp ce eu ma duc la vreo cateva cafele?
Ce doresti tu, in fond? Un job? N-ai luat titularizarea, BAC-ul sau tezele unice si vrei sa ne arati ca stii teoria, totusi?

7 răspunsuri:
| DUTCH explică:

Vb auxiliare ajuta la formarea unor timpuri predicative, vb copulative formeaza predicatul nominal impreuna cu numele predicativ, iar verbele predicative pot forma singure predicatul verbal. daca verbul " a fi " se poate inlocui cu vb " a se afla ", " a exista ", atunci el este predicativ, daca nu poate fi inlocuit, atunci este copulativ. ex: floarea este frumoasa. este = vb copulativ; frumoasa=nume predicativ; este + frumoasa = vb. cop. + nume pred. = predicatul nominal. cand verbul " a fi " este verb auxiliar, formeaza timpuri si moduri verbale. ex: modul conjunctiv si conditional-optativ, doar timpurile perfecte: sa fi lucrat; as fi lucrat; viitorul anterior: vei fi lucrat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti in eroare de greseala! Cauta la electrocasnice!

| costi a răspuns:

Palmares de stele?laughing suntem la 'stii si castigi'? waleu muica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am uitat sa iti spun, eu sunt cea care raporteaza intrebari postate la categoria nepotrivita!
Ce valoare are verbul "a fi"in contextul de mai sus?hee hee

| DUTCH explică:

Copulativ. : d si ai castigat o stea laughing

| costi a răspuns:

Ca sa fiu mai clar, @Monster, aceasta intrebare nu are ce cauta la stiinta si filozofie. e buna de trivia

| DUTCH explică:

Hai oamenilor, ca romana e materia preferata, engleza, biologie, geografie in acelasi caz.