| teo530 a întrebat:

Deci la noi in țară mor porci la greu din cauza pestei porcine africane. Dar cei care vor să treacă granița de ce nu pot avea un sandwich sau orice preparat din carne de porc? Înțeleg că nu vor să se răspândească și la ei boala dar cum se poate lua boala din ceva deja gătit? Aștept răspunsuri.

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Greu de spus,vezi ca deja a aparut o teorie a conspiratiei,este clar ca exista ceva, exista o boala care a afectat porci si multi ei murind cauza acelui virus, dar acel virus nu afecteaza omul nici carnea consumata de om de la un porc infectat cu acel virus, este rau pentru cei care traiau din asta, ma refer la cei care cresc porci la tara

16 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Adevarurile sunt altele. Se urmareste ca oamenii sa nu mai creasca porci la tara in curte. Fiecare sa se duca sa cumpere de la magazin. Boala aia e oricum inventata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GdX):

De unde știi că e inventată? Poți aduce ceva demn de luat în serios în argumentarea afirmației?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu e nicio boala.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Interese ascunse ale marilor afaceristi!

| Yurisa a răspuns:

Nu exista pesta porcina. Vor sa scapa de micii producatori

| anonim_4396 a răspuns (pentru Yurisa):

Siguuuuuur

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lăsând la o parte spaima porcilor mistreți, omul este considerat principalul factor care duce la răspândirea pestei. Te duci, mângâi porcii vecinului dacă îți sunt dragi, te speli pe mâini... Dar microbul îl iei pe pantofi și cam așa infectezi și porcii tăi.

Faza cu bucata de carne de porc între două felii de pâine, e o absurditate. Cam asta cred eu. Dacă s-a ajuns la asta, cu siguranță e o altă poveste de tipul „gripa aviară".

Bine, nici eu nu știu foarte bine cu ce se mănâncă boala asta (cu carne de porc, cel mai brobabil nu), dar să sperăm că fermierii vor ști să digere situația și vom avea carne de porc pe masa de Crăciun.

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

O ipoteză e că pesta porcină se răspândeste prin ce consumă porci, mulți oameni dau resturi de mâncare porciilor că deh au aceeași dietă ca noi, spre deosebire de câini și pisici aceștia sunt omnivori.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SG1995):

Bine de știut. Toate sunt posibile. Sper doar să nu apară un virus nociv pentru om, că noi abia ne descurcăm cu porcii. Mulțumesc pentru ipoteză. Nu m-am gândit la asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Culmea, boala vine din Africa si cea mai afectata tara e tocmai Romania rolling on the floor restul Europei e OK. La fel ca gripa aviara, o facatura.

| Raducons a răspuns:

Mor porcii singuri sau vin sa ii omoare, cum adica mor la greu.
Poti sa explici.

| teo530 explică (pentru Raducons):

Adică mor mulți porci din cauza acestei boli.

| HerculePoirot a răspuns:

Pai vezi daca africanii nu-si spala si ei din cand in cand porcii la c.ur? Apar tot felul de mizerii de-astea laughing)))))

| RAY a răspuns (pentru HerculePoirot):

Virusi nu apar de la asta Hercule

| HerculePoirot a răspuns (pentru RAY):

Era o gluma laughing)Mai detensionam si noi atmosfera pe aici, pai no?

| RAY a răspuns (pentru HerculePoirot):

Da,dar poate uni copii invata biologia de la noi