| anonim_4396 a întrebat:

"Devenim ceea ce admirăm".

Cât adevăr credeți că există în această afirmație?

Răspuns Câştigător
| ForbbidenLife a răspuns:

Există un oarecare adevăr în afirmația "Devenim ceea ce admirăm". Valorile, credințele și comportamentele noastre sunt adesea influențate de persoanele și lucrurile pe care le admirăm și pe care le admirăm. Dacă admirăm pe cineva care este bun și plin de compasiune, de exemplu, este posibil să avem mai multe șanse să ne comportăm într-un mod similar. În mod similar, dacă admirăm pe cineva care are succes și muncește din greu, este posibil să fim mai motivați să ne urmărim propriile obiective cu sârguință și determinare.

Este de remarcat, totuși, că nu suntem complet definiți de lucrurile pe care le admirăm. Avem, de asemenea, propriile noastre personalități individuale, experiențe și circumstanțe care ne modelează cine suntem. Este posibil să admirăm anumite calități sau atribute fără să le adoptăm pe deplin ca fiind ale noastre. În cele din urmă, gradul în care devenim ceea ce admirăm este influențat de o varietate de factori și poate varia de la o persoană la alta.

4 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Este și greu de gândit.

Un copil care admiră fizica și pe Einstein, se va dezvolta în acest domeniu, deci devine fizician, șamd.

Evident că nu toți au șansa, capacitatea, șamd, dar general vorbind.

Răspuns utilizator avertizat
| DeMicUnCălător a răspuns:

100% adevărat. La 20 de ani am admirat un om cu care n-am schimbat niciodată un cuvânt. Acum. Am 50 de ani și sunt exact ca el acum 30 de ani

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sper că dacă te admir pe tine, să devin ca tine. happy Glumesc dar chiar ador întrebările tale. happy

Păi admirând pe cineva, tu te identifici cu acea persoană și atunci începi și tu să dezvolți acel comportament, sau pur și simplu ideea că oamenii execută ceea ce le face plăcere și imită comportamentele cu rol benefic sau care lor le-au dat rezultate de-a lungul vieții și le evită pe cele care le-au provocat răul sau le-au oferit stagnări și de aici poate că admirând ceva, ceva ce lor le face plăcere, fac și ei așa până devin acele persoane.

Poate chiar acel om pe care ei îl admiră devine modelul lor, iar fiind model, ei îl imită în tot. Îl imită până ajung ei acea persoană.