| florin75 a întrebat:

Din ce este compus magnetul? ma interesaza materialele.

5 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Ai aici trei tipuri mai comune NdFeB, SmCo, AlNiCo

| georgesur a răspuns:

Magneţii permanenţi sunt fabricati din materiale feromagnetice"hard", care in timpul fabricatiei sunt supuse unei prelucrări speciale într-un câmp magnetic puternic, pentru a alinia structura lor microcristalină, ceea ce le face foarte greu de demagnetizat.

| BrD a răspuns:

Fier

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crom, nichel si cobalt.

| Vulpe_3702 a răspuns:

Un magnet este un material sau un obiect care produce un camp magnetic. Un magnet tare sau permanent este cum sunt cei care sunt incorporati in plasticele pe care le lipim pe frigider pentru a sustine bilete cu notite importante. Ei au 2 poli de atractie - si +. Deci magnetii sunt elemente chimice in care campul magnetic creat de electronii care aflati in miscare relativa se aliniaza uniform pentru a crea un dipol magnetic avand o singura directie. Printre aceste elemente sunt : fierul, cobaltul, nichelul.