| ClassyAsFuck a întrebat:

Din ce sunt formati neutronii, protonii si electorii? Dar orbitele atomului din ce sunt formate?

Răspuns Câştigător
| radicalthinker a răspuns:

Protonii si neutronii sunt formati din cuarci, iar electronii sunt particule elementare, adica nu sunt formati din altceva. Uite aici un film cu subtitrare in romana care le lamureste pe toate: http://www.scientia.ro/......eriei.html

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Buna intrebare, nu stiu

| sabin89 a răspuns:

Din stringuri...

| Shammal a răspuns:

Din energie arajata in patern-uri prin iubire ca si principiu ordonator

| Inferno a răspuns:

Protonii si neutronii sunt formati din quarcuri, electronii, cel putin teoretic, sunt indivizibili. Orbitele atomului sunt doar imaginare, nu exista in realitate, o oribta este locul in care probabilitatea de a gasi electroni este maxima.

| dede11112 a răspuns:

Si eu mi-am pus intrebarea asta odata