| harciog a întrebat:

"Din timpuri indelungate filosofii au sperat ca vor putea odata sa patrunda secretele lumii.In ziua de astazi n-o mai cred si, de aceea isi pling neputinta."Cum adica?

Răspuns Câştigător
| Ezyo a răspuns:

Eu ma bucur ca nu stiu si nu pot sa stiu ce sunt eu si lucrurile din jurul meu, caci numai asa pot sa proiectez in misterul lumii un inteles, un rost si valori, care izvorasc din cele mai intime necesitati ale vietii si ale duhului meu. Omul trebuie sa fie creator, de aceea sa renunte cu bucurie la cunoasterea absolutului.

7 răspunsuri:
| harciog explică:

Vancea,poti discuta liber si logic fara sa acuzi? Sa-ti spun altfel atunci.Sint printre putinii de aici care realizeaza ca e prost bita si de aceea VREAU sa inteleg pentru ca din ce faci tu nu inteleg nimic.

| harciog explică:

Mos aschiuta, te dai si mata pe linga mos Blaga?

| harciog explică:

D2ny stai linistit ca pe TPU doar se impartasesc spre dezbatere citeva idei citite sau venite aiurea pe moment.

| miradoniz a răspuns:

hee hee eu nu cred...cine a zis asa ceva?hee hee cineva spunea ca "fiecare filosof spera sa fie ultimul, dar până astăzi, nici unul nu a reușit"hee hee asa ca...hee hee

| AlxMro a răspuns:

Adica nu vor putea niciodata sa ajunga la stadiul de Filozof

| enverhoxha a răspuns:

Cine nu e destul de deştept pentru ştiinţe dar totuşi vrea să aibă opinii se numeşte filosof. Pe vremuri ştiinţele erau prăpădite rău şi filosofii o duceau bine. Azi e invers - de unde şi plânsul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si vor plinge si mai tare, pentru ca au incercat sa distruga speranta oamenilor.Numai bine.