| MountainRiver a întrebat:

Domnul Presură a vorbit într-un podcast de-al lui despre calculatorul cuantic, că există și că ar fi abia începutul lumii cuantice. Însă pe vinalul videoclipului, a susținut că or să existe în viitor și semințe bionice, care vor fi plantate în sol și cu ajutorul acelui magnific calculator cuantic, vor răsări într-un timp extrem de rapid tot ce ne-am dori și noi, strămoșii am construit în milenii (case, autostrăzi, blocuri, parcuri și multe altele).

Voi ce credeți? Ar fi posibil așa ceva în viitor? Cei care cunoașteți fizica, ar avea vreodată aplicabilitate așa ceva? Se va putea naște ceva nonuman dintr-o sămânță, precum găina dintr-un ou și nu făurite de mână umană?!

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da, dar intai trebuie sa ajungem acolo, tehnologic.

| MountainRiver explică (pentru Bula):

Păi a zis că acest calculator e abia la început, e practic doar un calculator normal, dar mult mai avansat. Deci probabil va mai trece vreo 100, 1000 de ani până să ajungem noi la acea reușită.

| gabicoo a răspuns:

Posibil dar puțin probabil. Civilizația umană actuală se va prăbuși odată cu epuizarea resurselor energetice fosile. Dacă vrem să ajungem la nivelul spus de tine: ori găsim alte surse de energie pentru a le înlocui pe cele legate de combustibilii fosili, ori mergem în spațiu de unde probabil vom descoperi alte surse de energie. Probabil.

| shyde a răspuns (pentru gabicoo):

Nu se va prabusi cand nu mai gasim resurse de un fel. Vom gasi resurse de alt fel intre timp, chiar daca multi vor muri sau nu se vor reproduce ca au ramas fara ele.

Numai daca iti inchipui un model simplu, in care avem oameni foarte bogati in procente foarte mici, si restul saraci (adica lumea noastra), aia bogati vor avea mereu resurse de tot felul, si indiferent cati saraci ar muri, tot vor ramane cativa ca sa continue sa gaseasca resurse alternative pentru traiul celor bogati.

Oricum, nu murim pentru ca nu avem caldura sau lumina. N-am murit sute de milioane fara ele, doar n-o sa murim acum.

| MountainRiver explică (pentru gabicoo):

Deci tu spui că lumea va apune o dată ce resursele naturale se vor epuiza?! Oare?
Adică văd că astăzi lumea reinventează până și natura.

| gabicoo a răspuns:

Caută pe google informații despre scala Kardashev varianta actualizată.