Întrebare recomandată | Exilee a întrebat:

Dreptatea este totuna cu razbunarea? Daca nu, in ce situatie?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Consider că dreptatea nu este acelaşi lucru cu răzbunarea. Sau am putea spune că este o formă de pedeapsă, razbunare nobilă, justificată.

Legea, de exemplu, nu se răzbună, ci face dreptate (în majoritatea cazurilor).

Greşelile se plătesc...sau cel puţin aşa ar trebui.
Însă graniţa între dreptate şi răzbunare este extrem de fină şi cred că se defineşte prin obiectivitatea şi corectitudinea pedepsei aplicate. Ea face diferenţă.

14 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Te poți "răzbuna" prin a face dreptate!
Pa, pa.

| Exilee explică (pentru Legiuitoarea):

Deci sa inteleg ca sunt cam echivalenti acesti termeni da? Dar exista oare situatii cand acestia nu ''coincid''?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, cand situatia e una ca asta: http://www.youtube.com/watch?v=MVbeoSPqRs4

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu au nici o legatura. Dreptatea reprezinta acordarea drepturilor, iar razbunarea reprezinta acordarea unor pedepese nejustificate.

| 7639781254 a răspuns:

Dreptatea nu e totuna cu razbunarea. Razbunarea e pentru prosti.

| Rooksee a răspuns:

Daca stau eu bine sa ma gandesc intodeauna cand se face dreptate prin a face rau cuiva.
Stiu o pilda in care un judecator isi pedepseste cel mai bun prieten care a furat sa plateasca amenda maxima. A doua zi cand acest om s-a dus sa plateasca amenda a vazut ca amenda fusese platita de catre prietenul sau judecatorul.

| Madutzza98 a răspuns:

Dreptate face politia cand de exemplu esti jefuit sau cine sti ce. Iar razbunare este sa iti faci tu singur dreptate adica daca cine ti-a furat iubita, pe urma i-o furi si tu lui intelegi?

Funda?

| TTTeofiLLL a răspuns:

Dreptatea nu este deloc razbunare.In timp ce dreptatea te duce pe o cale mai buna incetu cu incetu prin pedeapsa, razbunarea te duce spre ura, ura duce la si mai multa ura, pana ce vei fi inchis in intunericul etern, ce va putea fi deschis doar prin prietenie

| mihaelaaaaaaaea a răspuns:

Acum multi multi ani da, acum nu

| CersetoruVesel a răspuns:

Razbunarea poate venii de la sine
Am patit sa fiu neindreptatit de un profesor iar urmatoarea zi s-a pus pe scaunul din spatele clasei si a cazut cu ellaughing deci m-am razbunat fara sa misc un deget

| YoMsG a răspuns:

Nu este

| Antonio23 a răspuns:

Coincid uneori doar.

Gandeste-te la regi. Aveau o zii pe saptamana in care primea oameni obisnuiti pentru a le asculta in incerca sa le rezolve probleme... Cand 2 tarani se certau pe o bucata de pamant, suveranul; monarhal facea dreptate.

Intelegi? Coincid si nu acesti doi termeni, depinde de context

| andrada12345678910 a răspuns:

Razbunare este a DOMNULUI! nu-ti murdari tu maine tale acum... stii intro zii fiecare o sa trebuiasca sa dea socotela in fata DOMNULUI! si nah... Domnul stie ce este bine pentru tine si te rog lasa TOT in mana DOmnului! big grin

fii binecuvantat! tongue

| Exilee explică (pentru andrada12345678910):

Wowow. Domnul in niciun caz nu se razbuna. Cine a zis ca am intentii de razbunare? laughing)
N-am nici o intentie.