| KyraW a întrebat:

E bine pentru copii mici sa fie crescuti intr-o lume magica cu iepurasi/vrajitoare/vampiri etc. sau e bine sa fie aruncati in lumea reala de la varste fragede?

Răspuns Câştigător
| FucktheSystem a răspuns:

Eu zic că nu e bine să fie crescuți într-o așa zisă lume imaginară. Adică la un momenta dat o să afle că i-ai mințit și că defat vrăjitoarele, zânele, moș crăciun și alții nu există iar atunci o să fie mult mai trist decât dacă n-ar fi auzit de ele.
Am văzut că mulți zic că n-ai dreptul să le furi copilăria, dar eu sunt de părere că pot să copilărească și jucându-se cu mingea, desenând, cântând, dansând etc și nu este nevoie să băgăm tot felul de minciuni.
P.S. iepurii nu sunt magici, sunt reali.

15 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Fiecare are dreptul la copilărie. E o adevărată barbarie să răpeşti acest lucru unui copil.
Mai are tot restul vieţii ca să se lovească de greutăţi.

Psihicul unui copil este mult mai fragil/delicat, decât al unui adult şi de anii din copilărie depinde evoluţia lui ulterioară ca om, ca individ.
Traumele copilăriei lasă urme pentru tot restul vieţii şi trebuie să-i ferim pe cei mici de ele pe cât posibil, măcar în primii ani din viaţă.

Apache
| Apache a răspuns:

Nu ...baremi sa se bucure de viata cand e mic!
din pacate pentru unii ...doar aia e perioada frumoasa din viata!

| Kosuchin a răspuns:

Sigur ca trebuie lasati sa traiasca in lumea lor, plina de prieteni imaginari si evenimente fantastice.E probabil cea mai frumoasa perioada a vietii lor.

| KyraW explică:

Si daca eu decid ca vreau ca copilul meu sa nu creada in Mos Craciun,sa nu creada in iepurasi, sa stie ca atunci cand il sacaie cineva, trebuie sa-i dea un pumn in fata si alte chestii de gen? O sa innebuneasca sau o sa fie cel mai (scuzati expresia) al dracu copil?

| Eღilia62 a răspuns:

Da,e bine.Nu trebuie ca unui copil sa-i fie impusa viata reala dintr-o data.Dar pe masura ce creste trebuie sa iasa treptat din lumea ireala, magica si sa treaca in cea reala.

| elasexygagica a răspuns:

Este bine sa vada realitatea adica sa li se explice despre sex de la 5 anilove struck sa stii ca si iepurasii si vrajitoarele si vampirii fac sex asa ca nu e nici o diferenta

| CrysisMD a răspuns:

Salut. Eu consider ca perioada copilariei e cea mai frumoasa perioada din viata fiecarui din noi si n-ar trebuie ca copilul sa intelega lumea dura din jurul lui la o asa varsta mica. Cu toate sunt de acord in intrebarea ta dar cu VAMPIRI e prea de tot.

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Ce lume magica visezi? O sa ajunga un mod idiot si lipsit de caracter, care se roaga la dumnezeu cand fortele lui aproape inexistente nu ii ajung.

| Scândură a răspuns:

Buna! In copilarie, eu consider ca este bine sa fie crescuti intr-un fel de lume imaginara, cu iepurasi etc. fiindca copilaria este o varsta a inocentei, cufundata in vraja povestiilor si a legendelor, daca i-am arunca direct in lumea reala, si-ar pierde copilaria, iar noi nu vrem asta, nu?
Au timp treptat sa se maturizeze, cu cat cresc cu atat incep sa afle tot mai multe despre lumea reala. Odata cu varsta se vor maturiza, vor uita de lumea dominata de vrajitoare si altii, vor invata lucruri noi de la scoala, din anturaj si se vor deveni atat de realisti si cu picioarele pe pamant ca nu-i vei mai recunoaste! Isi vor pierde inocenta si puritatea, si multumita televizorului, internetului, deci vor cunoaste lumea reala.
Concluzia este ca toate la timpul lor, au timp sa traiasca in copilarie intr-o lume imaginara iar cu timpul vor descoperi singuri lumea reala!
Sper ca te-am ajutat, bafta!

| chibiusa a răspuns:

Copiii mici trebuie sa traiasca intr-o lume magica, plina de intamplari fantastice si personaje care mai de care.
trebuie sa fie mereu incojurati de intamplari fantastice si nemaivazute, de povesti captivante si de eroi cu puteri supraomenesti.
toate astea doar pentru a le stimula creativitatea

| Someonelikeyou a răspuns:

Parerea mea, e ca trebuie ca bebelusii sa aiba lumea lor "magica".o sa vada ei peste 20 de ani cum e lumea reala.happy.Copiii mici sunt adorabili, toata lumea stie astalaughing. deci in jurul lor trebuie sa aiba lucruri frumoase, sa se bucure de elehappy.de aceea cand oamenii maturi fac reclame pentru bebelusi, fac cu diverse personaje din "desene".sa zic asa. diferite "creaturi".laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna Kyra!
Parerea mea este ca nu trebuie aruncati in lumea reala la varste fragede. Cand zic reala ma refer la lumea cu ADEVARAT REALA. Sa mearga la magazin singuri, sa treaca strada nesupraveghati etc. In fond, sunt niste copii care debea cunosc lumea.
Nu zic sa fie crescuti intr-un glob de cristal. Am vazut multa lumea care nu isi scoteau copii in parc si ii plimbau in carucior la varsta de 3 ani, daca atingeau asfaltul nu ii lasa sa-si atinga fata, daca erau la mare si ii lua putin valul, imediat ii culca in pozitie orizontala si ii apasau pe urechi sa ii scoata apa si alte porcarii de acest gen. In primul rand, daca copilul este crescut in acest mod, nu va avea un sistem imunitar puternic, iar la prima boala, anticorpii vor fi coplesiti. In al doilea rand, nu socializeaza. Daca nu sunt dusi in parc de mici, ei nu vor socializa cu usurinta si efectele nedorite se vor vedea in timp.
Dupa mine, ei trebuie crescuti intr-o lume fermecata, sa li se citeasca povesti cu zane si printi, dar in acelasi timp sa li se dea libertatea de a se juca in parcuri singuri.
Odata cu cresterea acestora este bine sa inceapa sa fie responsabilizati, sa isi dea seama ca lumea nu este numai zahar, miere si floricele. Dar nu la modul dur. Ar putea fi speriat. Incet si cu vorbe blande.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand vei avea, copii vei hotara tu insuti.pana atunci nimeni nu-ti poate raspunde.

| anageo a răspuns:

Nuu trebuie lasati un timp sa creada ca totul e posibil cam pana la varsta de 8 ani asa

| Safiitu a răspuns:

Copiii mici traiesc o lume a lor magica, pentru ca nu inteleg realitatea, in unele cazuri triste in care copiii sunt nevoiti sa se maturizeze mult prea repede datorita problemelor intampinate, dar intr'o familie frumoasa, copilaria e facuta sa fie traita, insa este bine ca de la o anumita varsta acestia sa se confrunte putin cu realitatea, sa invete sa fie responsabili, pentru ca o sa se loveasca de diferiti oameni si e bine sa stie cum sa procedeze in situatii mai putin placute, sa se descurce si fara ajutorul parintilor.