| anonim_4396 a întrebat:

E bine sa fi realist? sa vezi lucrurile asa cum sunt nu sa te ascunzi de ele?

11 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Nu prea, pentru ca atunci cand intelegi realist tot ce e in jurul tau, vei avea multe de patimit. Cand intelegi de exemplu ca o relatie functioneaza doar din pricina unor interese exterioare iubirii, atunci esti realist, dar si suferi.

| DorelSudoru a răspuns:

E bine sa te doara in **** de toate, asa esti foarte realist si foarte relaxat

| Woodenpints91 a răspuns:

Foarte puţin idin cei care susţin că sunt realişt, chiar sunt.
Până şi eu mă mai mint singur uneori...iar chestia asta poate da dependenţă.

| Sabin91 a răspuns:

E bine sa fii realist si sa vezi lucrurile asa cum sunt...

| 220V a răspuns:

Eu pana acum ceva timp eram prea realist, dar imi faceam doar rau, asa ca incerc sa i-au totul mai usor

| OctoberandApril a răspuns:

Realitatea e relativa, nu toti o vedem cu aceeasi ochi : un om orb e tot un om realist doar ca percepe realitatea altfel decat cei normali
daca te minti zi de zi vei ajunge sa crezi cu adevarat in minciunile tale si astfel ele vor deveni realitatea ta
oamenii au puncte de vedere diferite iar asta ma impiedica sa afirm ca realitatea e ceva concret
exsado povestioara, nu mai stiu de unde si cum am auzit-o dar mi s-a parut frumoasa)
a fost odata ca niciodata etc un regat in care exista o fantana blestemata.regele daduse ordin sa nu bea nimeni din ea. oamenii nu l-au ascultat si au baut. fantana blestemata i-a innebunit pe toti.si asa s-a trezit regele intr-un regat plin de nebuni.problema era ca nebunii doreau sa-l detroneze pentru ca din punctul lor de vedere regele era nebun fiindca nu facea ce faceau ei :"aaa pai regele nu mananca flori?! clar e nebun...trebuie ucis."
temandu-se pentru viata sa regele, singurul care nu bause din fantana nebuniei, se hotaraste sa o faca doar pentru a-si pastra regatul...si astfel bea si regele, devine nebun dar iubit de ceilalti nebuni care acum nu i se mai pareau regelui a fi decat niste oameni de-a dreptul normalihappy

| Dominicc a răspuns:

Cand esti prea realist. devi genu de persoana care analizeaza realitatea prea mult. Pierzi controlu lucrurilor simple si te concentrezi pe preea multe prostii.

E bine sa treci cu vederea oarecum peste anumite lucruri si sa nu re complici la ele.

Detasat dar stabil = echilibru

| sonia7026 a răspuns:

Cel mai bine e sa fii realist si sa tinzi spre optimist.Niciodata pesimist, caci atragi raul cu gandurile negativiste

| Marian3rd a răspuns:

Nu poti sa alegi cum sa fi, nu poti fi decat asa cum esti realist/a asa vei ramane!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Echilibrul e cel mai bun. nu pica in nici o extrema.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este perfect. In felul asta, scapi de rezultatele neasteptate, ale unei asteptari imbecile.