| YourDailyApple a întrebat:

Eclipsa partiala de soare pe 4 ianuarie 2011 :
http://www.youtube.com/watch?v=q1XPQ_4MUHs
Cati dintre voi mai credeti ca asemenea evenimente astronomice pot fi atribuite lui dumnezeu?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa fim seriosi.
ghalexandru, raspunsul tau este cel mai penibil pe care-l putea debita cineva. E clar ca habar n-ai despre ce vorbesti. Anotimpurile exista datorita inclinatiei axei pamintului, nu datorita lunii (asta se invata la geografie in scoala generala). Luna provoaca fluxul si refluxul, deci ai auzit tu ceva legat de influentele lunii asupra pamintului, da nu stii bine ce anume. Distanta propice fata de soare a favorizat aparitia vietii, altfel nu ar fi existat asa ceva pe pamint, tu pui problerma invers privitor la subiectul asta. Asteroizii intra mereu in atmosfera pamintului, dar sint suficient de mici sa arda inainte sa ajunga la sol. Cei mari, au traiectorii care nu intersecteaza traiectoria pamintului, cu unele exceptii care insa ajung sa intersecteze traiectoria planetei noastre, cind ea nu se afla in locul respectivwinking N-are nici o legatura existenta altor planete in sistemul nostru solar, cu un eventual impact intre pamint si asteroizi (decit, eventual in proportie extrem de scazuta). Pozitia noastra din galaxie nu e favorizanta "studiului cerului". Oriunde ne-am afla, am putea studia stelele. Praful cosmic, sau materia intunecata, nu are o densitate atit de mare cum sugerezi, de parca ar fi un nor gros de fum prin care sa nu vezi nimic. Pune mina si studiaza putina geografie, fizica si eventual astrofizica, inainte sa te lansezi in afirmatii aberante, ca sa demonstrezi orice ai vrea tu. O fi ajuns asta site de copii, da' nici in halul asta. Clopotzelule.

16 răspunsuri:
| ghalexandru a răspuns:

Soarele este de 400 de ori mai mare decat Luna, iar Luna este de 400 de ori mai departe decat Soarele, este imposibil ca asa ceva sa fie o simpla intamplare.
Dumnezeu a planuit acesta si nimic din acest univers nu-i la voia intamplarii, de exemplu daca am apropia Pamantul cu 2% de Soare ne-am "praji", daca ne-am departa putin de soare am ingheta, daca nu ar exista Luna, nu ar exista anotimpuri, daca nu ar exista si alte planete Pamantul ar fi lovit din plin de asteroizi.
Si inca ceva foarte interesant este ca pozitia noastra in galaxia acesta, ne permite sa studiem cerul ( sa vedem cat de minunat este acest Dumnezeu ), in alte parti a acestei galaxii este prea mult praf si nu se vede nimic de acel praf, plus ca Terra este singura planeta care are viata, ca sa mai existe viata in alta parte ar trebui o multime de factori nu numai h2o...
Nu degeaba este scris in Biblie ca cerurile spun cel mai bine slava lui Dumnezeu "Cerurile spun slava lui Dumnezeu şi întinderea lor vesteşte lucrarea mâinilor Lui." (Ps. 19:1).

| GyeBaek a răspuns:

Eu zic ca da.

| maria3111 a răspuns:

Pai.asemenea eclipse se intampla cand se alinieaza 2-3 planete...nu e foarte probabip de la dumnezeu

| AvalohAlyn a răspuns:

Eclipsele sunt ca si ploaia si ninsoarea, niste fenomene normale dar asta nu inseamna ca nu exista Dumnezeu.Cred eu.

| Gaby_3536 a răspuns:

Pe bune acu@nicotine, tu ce crezi? tot acest univers s-a creat din intimplare...marerialul acela"viscos"numit creier pe unde se invirt 100miliarde de neuroni, s-a creat dintr-o explozie! sa nu mai vorbim de alte minunati.Cine le-a creat?!@nicotine, nu mai te juca cu focul. poate te trezesti intr-o dimineata"cocosat"si plin de bube.fi atent omule.

| muzicalBoX a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai fi citit ce scop au corpurile ceresti, de la creatie si pana in zilele noastre, nu ai mai intreba.corpurile ceresti sunt guvernate de legi fizice, pe care Dumnezeu le numeste porunci. el pe toate le cheama pe nume, una nu lipseste.asta inseamna ca daca ar lipsi una din ele s-ar strica echilibrul intr-un sistem solar, intr-o galaxie, sau in orice parte a universului guvernat de puterea si gloria lui Dumnezeu, sau de legile macrocosmice, cum vrei sa le zici.de pilda noi, daca am fi mai departe sau mai aproape de soare cu putin, altfel ar arata pamantul. dar este EXACT unde trebuie, fiindca asa l-a aranjat big-bangul cand a explodat.si vezi ce frumos le-a asezat? fiecare planeta are alta traiectorie, dar nu se loveste una cu alta, si sunt intr-un perfect echilibru al fortelor, exact ca mecanismele intr-un ceas.destept tare big-bangul asta.sa creeze asa ceva, din intamplare.

| Angel0 a răspuns:

Ai reusit sa intelegi cum functioneaza o eclipsa.Si mai departe? Eu stiam asta de la gradinita.Ne-a explicat-o doamna.

| mihaibrasov a răspuns:

N-am prea inteles intrebarea. Un eveniment astronomic are loc datorita miscarii planetelor pur si simplu. Ca Dumnezeu a creat Universul, e altceva, dar aceste evenimente sunt atribuite ca si creatie a planetelor lui Dumnezeu, iar ca si desfasurare legilor fizicii.

| CobraLeon a răspuns:

@ghalexandru este paralel rau... Nu pot sa cred ca mai exista persoana care gandesc intr-un asemenea mod

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Vroiam să-ţi răspund "nici n-ai idee până unde poate duce ignoranţa şi prostia întru credinţă" dar mi-a luat-o ghealexadru înainte laughing.
Hai cu ClopotzelTPU :X.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eclipsa de soare se formeaza dat faptului ca luna va fi in fata soareului pentru o perioada de timp. Si ghalexandru vreau sa iti spun ceva. Sa stii ca luna nu e de 400 de ori mai mica ca Soarele laughing e, mult, mult, mult mai mica. si faza cu anotimpurile formate cu ajutorul lunii atsta nu-i adevarat asa cum a zis BRO, anotimpurile se formeaza dat inclinatiei Terrei tongue si nu cred ca in alte parti ale Universului nu se vede cerul dat faptului ca este prea mult "praf ". Eu inca studiez in generala si tot stiu mai multe ca tine tongue. BRO frumos ai comentatwinking si ghalexandru sa stii ca vreau sa imi raspunzi la comentariul meu. daca nu am dreptate in legatura cu ceva te rog sa ma corectezi.-

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate fi o simpla coinicidenta...cum a fost cea cu lincoln si kennedy.De fapt nu este la o distanta exacta, si cred ca este o coincidenta ca luna vazuta de pe pamant are o dimensiune asemanatoare cu a soarelui, dar peste milioane de ani nu va mai fi asa...luna se departeaza cu cate 2 cm pe an fata de pamanat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

BRO, o fi si cum zici tu, dar si ghalexandru are mare dreptate, toate lucrurile care sunt de pretutindeni si de oricand nu sunt la voia intamplarii, au un scop anume chiar daca par ca nu au niciun scop, sau chiar daca nu stim noi ca ar avea frun scop ele tot au. oameni buni aveti incredere in Dumnezeu si credința in El... mereu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crinu are dreptatelaughinglaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce naiba asta se preda(geografie) la clasa aVa, un pic mai detailat la cl a-IX-a.
24 ore reprezinta o rotatie completa a Pamantului in jurul axei sale, Luna se aproximativ 27 zile in jurul acestuia.Cand apare interpunerea dintre Soare si Pamant a singurului satelit natural al nostru apare acest fenomen);
de ce apar la intervale lungi de timp? axa polilor se schimba intr-un an de zile cu 23grade, 1/2 minute. De aceia la noi in tara apar 4 anotimpuri distincte si aproximativ egale. etc, etc.