| Theo94 a întrebat:

"Educatia nu poate sa schimbe Romania (de una singura)"

In videoclipul acesta in limba romana, de 5 minute, autorul spune ca a schimba educatia cu una mai buna in Romania nu este suficient pentru a fi un popor mai civilizat cu un nivel de trai mai ridicat.

Trebuie schimbat mediul social sau elemente din mediul social.

Unii spun ca ne trebuie un sistem educational ca cel finlandez, dar Finlanda era (cat de cat) civilizata si inainte de actualul lor sistem educational.
Educatia contribuie la civilizarea unui popor dar nu de una singura.

Modul de cum se comporta in general anumite popoare este format in mare parte de factori deterministi cum ar fi pozitia geografica, clima, vecini, decizi politice, etc.

Videoclipul:

https://www.youtube.com/watch?v=AxLySQF7LS8&ab_channel=K inezarie

Ce parere aveti, sunteti de acord cu ce se spune in videoclip?

3 răspunsuri:
| mastadont a răspuns:

Trebuie pornit de undeva, iar educația este primul pas. O dată ce nivelul de educație al populației va crește atunci vor rezulta și schimbări la nivel social și de mentalitate, fără o fundație solidă însă nu poți construi o casă trainică.

| TimberWolf a răspuns:

Naratorul insusi are o cultura de google dar asta e o discutie pentru alt topic. Ideea e ca in mare are dreptate, romanul are mari lacune la capitolul educatie si nu pentru ca nu are scoala ci pentru ca provine dintr-un sistem bolnav influentat de comunism, o mentalitate de sluga, tot timpul strainii sunt mai buni si noi nu putem face x lucru.
In toate tarile post comuniste vezi acelasi lucru, tarani grandomani cu cazan si garsoniera sau apartament care le cade in cap, mai fac si un plod, doi si practic ii baga pe gat societatii, cand trec ei cu plozii pe drum trebuie sa te arunci in gardul viu sau sa treci pe partea cealalta a strazii pentru ca surpriza, ei au numai drepturi nu si obligatii.
Au doi metri, peste 15 ani si ii duce taticu de mana la scoala, la magazin am fost socat sa vad cum ii pun sa probeze, intra cu ei in cabina de proba, ii dezbraca, ii imbraca, de parca ei ar fi handicapati.
Ce sa invete copiii din ziua de astazi de la niste tarani grandomani? nimic!
Parcheaza cazanele unde vor ei, nu se gandesc ca incurca, la servici la fel dau aerul conditionat la maxim ca ei au calduri si nu ii intereseaza ca pe altii ii imbolnavesc, si lista poate continua pana maine.

| DonEduardo a răspuns:

Da, sunt de acord.