| anonim_4396 a întrebat:

Energia solara e gratuita, sau poate  apartine cuiva? Creddeti ca va fi taxata in viitor?

10 răspunsuri:
| juniper a răspuns:

Sper sa nu, doar e gratis ca apartine de soare, doar nu crezi ca soarele ne va lua "bani"?

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Mai cerebralilor, abtineti-va! Nu mai dati si voi idei astora, ca mintenas pun de-o taxa, dupa mintea lor!

| MisterKat a răspuns:

Orice e posibil! Ar trebui sa se uite astia(cei din Guvern) la desene animate ca sa aiba idei de noi taxe ca de ex: taxa de la soare, taxa pe aerul consumat, taxa pe viata sau sa fie altceva mai tare sa devina stapanii lumii, iar noi sa le devenim sclavi. Cam asa ceva se intampla in desenele animate (mai stiu de cand eram mic.), si nu m-ar surprinde sa vad ca ai nostri "draci" parlamentari fosile sa puna astfel de taxe.
Romania e tara tuturor posibilitatilor! laughing
O zi buna!
Daniel.

| baba a răspuns:

Nu, nu cred. Cum nici vântul nu a fost încă taxat, cum nici apa de izvor nu este taxată (decât în condiţiile în care e prelucrată, îmbuteliată şi adusă la tine acasă). Dacă te duci în munţi, nu te opreşte nimeni să pui gura şi să bei apă.

| remus a răspuns:

Au pus taxa pe apa de ploaie la salubritate...

| ellai a răspuns:

Lumea cere bani pentru orice.nu m-ar mira sa ne ceara bani si pentru soare sau chiar pentru apa de ploaialaughing
nu se stie niciodata cat o sa involueze mintea oamenilor.

| NimeniCuActe a răspuns:

In Romania sigur va fi taxata... pe viitor in Romania prevad chiar si taxarea aerului happy...

| adi a răspuns:

Apartine soarelui, din cate stiu soarele nu are guvern.

Laur
| Laur a răspuns:

Daca se va ajunge sa se foloseasca sigur nu va fi gratis, banii vor ajunge la cei care o obtin (cum e si acum cu hidrocentralele).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca panourile solare sa functioneze, ele trebuie intretinute, ceea ce implica costuri destul de ridicate, energia solara nu este ieftina, este regenerabila...
Din cate stiu eu, exista 2 moduri de a obtine energie electrica din energie solara: folosirea modulelor fotovoltaice (metoda scumpa, dar compacta) si incalzirea unui ulei, ce circula prin niste tevi aflate in fata unor oglinzi concave (metoda mai ieftina, dar necesita mult spatiu)...
Nu cred ca va fi folosita aceasta metoda de producere a curentului vreodata pe scara larga, exista metode mult mai eficiente si mai ieftine (centrale nucleare, hidrocentrale etc)