| Effy35 a întrebat:

Este adevărat că, cu cât înaintezi în vârstă, orele și zilele par să treacă mai repede?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Da.
Inaintand in varsta, faci tot mai incet lucrurile, ca in tinerete,
Creiweul, insa, este invatat cu durata necesara din tinerete.
Un astfel de exemplu este curatenia mare, care in tinerete a durat cateva ore, iar la batranete dureaza cateva zile,
Pana termini, ai asemenea senzatie.

| RAY a răspuns (pentru Bula):

De aici si graba?

| Bula a răspuns (pentru RAY):

Da, multi batrani au impresia ca mai au de facut multe lucruri in viata (dar le este tot mai greu)-

18 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dimpotrivă.
Când ești bătrân și neputincios trec mai greu

| Effy35 explică (pentru suntserios):

Poate că ideea că timpul trece mai repede cu cât îmbătrânești nu se aplică tuturor persoanelor în vârstă, deoarece s-a observat că multe persoane își pot menține o stare de spirit tinerească și rămân active chiar și la o vârstă înaintată.

| gabicoo a răspuns:

Scurgerea timpului este constantă din punct de vedere al fizicii. După 50 de ani ție ți se pare că timpul se scurge mai repede pentru că îmbătrânești și te miști mai greu. Cu 20 de ani în urmă făceai același lucru pe care îl faci și acum, mult mai repede și îți rămânea timp liber, acum abia termini treaba și ți se pare că timpul s-a scurs mai repede. În concluzie: e vorba de percepție diferită asupra trecerii timpului din cauza îmbătrânirii.

| Effy35 explică (pentru gabicoo):

Răspunsul dvs. este unul valid.

| Hyperion7 a răspuns:

Asta se întâmplă oricând.
Eu mă simt ca-n criza vârstei de mijloc când văd cât de repede trece timpul rolling on the floor

| Effy35 explică (pentru Hyperion7):

Înseamnă că nu mai ai mult de trăit big grin

| Hyperion7 a răspuns (pentru Effy35):

Cel mai sigur...

| TimberWolf a răspuns:

Timpul e relativ, nu are legatura cu varsta!

| Effy35 explică (pentru TimberWolf):

Aveți dreptate că timpul este relativ, dar din punct de vedere fizic, în conformitate cu teoria relativității a lui Einstein, dar aceasta este o problemă psihologică, legătura dintre vârstă și modul în care percepem timpul.

| ioana748 a răspuns:

Ceva de genulhappy

| Madaxo97 a răspuns:

Da, mie așa mi se pare

| Cipi1212 a răspuns:

Nu neapărat.

| Mindfulness a răspuns:

Timpul este relativ, adică când faci ceva ce îți place trece ușor și când te simti bine, iar când faci ceva ce nu îți place și nu te simți bine timpul trece mult mai greu față de timpul unuia care se simte bine in relativitatea lui.

| OdobadianEmilia27 a răspuns:

Da! Așa este! Eu am împlinit recent 27 de ani și atunci când aveam 26 simțeam că am 25, dar de fapt eu aveam 26 de ani. Înaintarea în vârstă afectează semnificativ perceperea timpului și se resimte încă de vârste fragede. În momentul ăsta simt că este ora 14 după-amiaza, dar este ora 22 și 3 minute, cu toate că parcă se simte că este 22 și 2 minute. Sper că v-am ajutat!

| Effy35 explică (pentru OdobadianEmilia27):

Multi inainte!
Apropo, avem aceeași vârstă. Și eu am 27 de ani.