| mariusdaniel21 a întrebat:

Este adevărat că dacă ții un câine de rasă în legat langă cușcă va turba? sau dacă am cumparat un caine de rasă de la cineva si îl țin legat se va învăța și nu va mai fii speriat și nu va prinde ciudă pe mine?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un caine sanatos NU poate turba, doar ca-l afecteaza psihic atata vreme cat il chinui si-l tii legat tot timpul, ceea ce nu este nromal si nici sanatos pentru nici un animal.

| 1onur a răspuns:

Ciudă pe tine? De unde sa știe el de Ciudă? Dar dacă îl tratezi urât și îți bați joc de el, cine nu sar comporta la fel? Ca și un om, dacă îl ți sechestrat va prinde ură pe tine fiindcă îl ți legat întru loc.

Cel mai bine și sănătos comportate ca și cu un om cu el oferi iubire, grijă, atenție, respect, nu-l trata ca pe un nimic chiar dacă este un animal și el are dreptul sa fie fericit, iubit cu Adevărat.

| mariusdaniel21 explică (pentru 1onur):

Deci dacă îl țin legat ca alți caini nu o să se învețe după cateva zile? ca să stea langă cușca lui pană voi face țarc să fie mai liber?

| 1onur a răspuns (pentru mariusdaniel21):

Dacă ți un om legat în lanțuri poți să-l educi? Să-l faci loiala ție? Nu. Nai să-l faci sa asculte de tine și săi fie frică de tine. Orice ai ține cu forța lângă tine nu vei face mai mult decât să-ți faci dușmani.

Oferăi iubire sinceră, protecția, și el îți va oferi iubire sinceră loialitatea lui așa cum îl vei trata așa te va trata și el. indiferent ca este un om sau un animal.

stai tu în cușcă ca alți oamenii care stau în închisoare, te vei simți mai liber? Cum te-ai simți dacă ai fi astfel tratat la rândul tău?

După ce îi vei da drumul din lanțurile alea vei fi primul mușcat fiindcă nu ia oferit, loialitatea și iubirea ta și niște lanțuri.

| mariusdaniel21 explică (pentru 1onur):

Alți caini pe care i-am ținut legați s-au învățat și nu au reacționat urat

| 1onur a răspuns (pentru mariusdaniel21):

Loialitatea, sinceritatea, este totul. Când vei înțelege câtă importanță cu Adevărat au atunci într-adevăr cu Adevărat vei înțelege ce poți pierde în viață.

Nu trata pe nimeni cum nu ai vrea sa fi tratat în viață fiindcă nu ști cum se va întoarce către tine.