| Theo94 a întrebat:

Este cineva nihilist sau adept al nihilismului, cred ca unele afirmatii sau idei ale nihilismului sunt adevarate, voi ce credeti?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Prezent

| doctorandus a răspuns:

Cum spunea Stanley Rosen, nihilistii cred ca respect merita doar valorile absolute si ca... nu exista valori absolute.

Răspuns utilizator avertizat
| Teffan a răspuns:

Nihilismul este cea mai distructiva filosofie atat pentru individ cat si pentru mediul inconjurator.

Nu vreau sa mai am de-aface cu asemenea vizualizare a vietii.
Prefer absurdismul lui Camus in care se prezinta conflictul dintre tendinta oamenilor de a cauta scopul in viata dar inabilitatea acestora de a-l gasi.
Prin urmare, sa lasam totul asa cum e si sa nu ne preocupam prea mult de chestia asta.

Dar nihilismul e altceva, e o totala mizerie distructiva.

| suntsuper a răspuns:

E cam exagerat

| GlowingShadow a răspuns:

Imi place nihilismul lui Nietzsche. Nu total, doar partial. Cred ca oamenii isi dau prea multa importanta. Apoi, mi se pare haios cand aud, citesc dezbateri despre scopul vietii. Ce scop sa aiba viata? A supravietui, nimic mai mult. Religiile mi se par aberante la nivelul social, tehnologic la care am ajuns. Unele valori morale/etice mi se par totusi acceptabile si de folos. Nihilismul total ne-ar duce inapoi in Darwinism, ceea ce nu e prea norocos la o specie care a intervenit in evolutia sa proprie (medicamente, operatii etc.) si a ajuns la un nivel social cum e omenirea. Refuzul total al eticii, moralitatii inseamna salbaticie, si mi-ar place sa cred ca ne-am cam despartit de statutul ala. (Desi uneori ma contrazic evenimentele din anumite parti ale lumii).