| YourDailyApple a întrebat:

Este logic ca o persoana cu studii superioare sa creada in superstitii? Exista o legatura intre nivelul IQ-ului, si tendinta de a crede in lucruri ca : fantome, previziuni, blesteme etc?

Răspuns Câştigător
| basexcu a răspuns:

Poti sa ai studii superioare si sa fii bou!

16 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Knowledge- "Exista.

80% din persoanele cu IQ peste 120 nu cred in Dumnezeu.
Avand un IQ mai mare, o gandire mai logica, vei accepta existenta fantomelor, extraterestrilor, fenomenelor supranaturale, deoarece vei intelege mai bine lucrurile." Existenta fantomelor, la un iq de 120? Tu stii ce-s fantomele? Niste fiinte imaginare, care aduc spaima in randul celora cu iq sub 70, iar aia is d-aia cu probleme mintale, oligofreni (debilitate, imbecilitate, idiotenie).
Ori din ce spui tu, pare a fi invers. La un iq de 120, nu prea ai cum sa crezi in spirite malefice si sa faci spume la gura din cauza lor.
YourDailyApple -Pot avea 3 facultati, si la fel de bine, pot crede in superstitii. Cum asa? Poate ca unii pastreaza din strabuni aceste idei tampe. Nimeni nu cerceteaza daca intr-adevar exista sambure de adevar, dar toti cred (majoritatea).

| Alphawolf a răspuns:

Da exista. Nu este logic ca o persoana cu un IQ mult peste medie sa creada in asa ceva. Totul are o explicatie, dar pentru a fi acceptata depinde de logica si dorinta fiecarei persoane.

@Knowledge, te cam contrazici. Odata spui ca persoanele cu IQ peste 120 nu cred in Dumnezeu, iar apoi spui ca avand un IQ mai mare, o gandire mai logica, vei accepta existenta fenomenelor supranaturale.

| Alphawolf a răspuns:

@MadnessCaffe, felicitari! Tu stii mai bine decat @Vizitiul ce sunt alea fantome! Nu vrei sa ne spui si noua de unde stii, sau sa ne explici cum ai dedus ce sunt fantomele?
PS. Acum inteleg... explicatia ta la raspunsul lui @Knowledge.

| siwel a răspuns:

Superstitiile sunt o forma de religie pagana in care zeii pot fi indulciti cu tot felul de ritualuri pentru a-i merge omului bine. Asta e esenta religiei: un zeu capricios si fraieri care incearca cu tot felul de chestii (ritualuri, incantatii, slujbe, preoti) sa ii intre in gratii.
Din pacate asa zisa Romanie crestina practica la greu tiparele astea pagane de comportament. Ca si cum Dumnezeul crestin ar fi asemanator zeitatilor capricioase pagane. Am fost la inviere si o doamna foarte distinsa (probabil statea bine la IQ) se bucura ca popa a scapat o portie mai sanatoasa de apa sfintita peste pasca ei... Si sa nu te miri.
IQ nu cred ca are legatura cu fenomenele de gen previziuni, blesteme, demoni. Daca exista o lume supranaturala si extrasenzoriala vei avea de a face cu ea indiferent ce IQ ai. Ca un tip cu IQ mai mare va gasi explicatii mai sofisticate si abracadante cu privire la experientele astea e alta treaba, dar daca o astfel de lume exista e evident ca oamenii au de-a face cu ea.
Conceptia despre lume si viata crestina derivata din biblie e evident ca presupune o lume supranaturala paralela cu a noastra. Majoritatea castigatorilor de nobel pentru stiinte exacte sunt crestini sau evrei, deci credinciosi. Ei admit lumea asta supranaturala si faptul ca e evident ca ne intersectam cu ea, ca vrem noi sa admitem ca nu. Deci in cazul lor nu cred ca e vorba de IQ scazut. Chestia cu IQ scazut la cei care admit o lume extrasenzoriala e doar o boroboata livrata de propaganda religiei atee care ar vrea cu condescendenta sa confiste inteligenta pentru ea. Din pacate lucrul asta nu doar ca nu pot sa-l faca, dar implica si o doza buna de nesimtire si una destul de serioasa de aroganta din partea lor.
Deci bine ai venit in lumea extrasenzoriala pentru care e bine sa iti folosesti IQ-ul sa cercetezi, sa faci distinctii, sa te dumiresti si sa intri in dialog. Doamne ajuta.

| ania a răspuns:

"nu cerceta pentru ca afli adevarul... acela ca nu exista Dumnezeu."
Am urmarit pe net dezbateri crestini atei intre Dawkins, Hitchens, Harris si alti atei si diversi crestini si acesti atei se exprimau in maniera "eu sunt convins ca nu exista Dumnezeu chiar daca nu se poate dovedi ca nu exista Dumnezeu." Ma intreb ce stiti voi in plus si ei nu stiu.

| bamse a răspuns:

Superstitia este predestinarea. Adica, daca versi sarea o sa ti se intample ceva rau, orice ai face. Asta intr-adevar mi se pare o mare stupizenie. Apoi, unii zic ca ei cred in extraterestrii pe care nu i-au vazut niciodata. Altii zic ca ei cred in Dumnezeu, pe care nici ei nu l-au vazut in fata niciodata. Cei care cred in Dumnezeu zic ca l-au simtit. Cei care cred in extraterestrii, zic ca e o prostie sa nu crezi in extraterestrii. Crestinii care cred in Dumnezeu cred si pentru minunile cu lumina de la Ierusalim de Inviere, norul de pe Tabor de pe 6 august, serpii Maicii Domnului care apar in muntele Athos, si pe care oamenii de stiinta nu i-au putut cataloga decat ca specie noua. Minuni fizice. Apoi multe altele. Cei care cred in extraterestrii cred pe cuvant pe altii care zic ca exista. Deci care e mai pacalici de aici? happy

Acuma cine stabileste coeficientul de inteligenta? Cica un indian analfabet avea un coeficient de inteligenta mai ridicat decat media tuturor academicienilor din lume. Deci aici sunt numai speculatii. Unul se crede inteligent cu IQ mare si zice indirect, ca daca altul nu e ca el inseamna ca e mai prost.

Eu nu cred in acuratetea diverselor metode de pe internet de stabilire a IQ-ului. Ar trebui sa luam un grup de oameni, sa facem teste si comparatii.

Altfel, ne rezervam toti dreptul sa ne credem destepti si sa zicem ca daca nu esti ca noi, esti prost happy

De exemplu in Romania lumea crede in Dumnezeu de multa vreme. In extraterestrii de 50 de ani asa, poate mai putin. Cine zice ca a nu crede in extraterestrii este o prostie, cade in greseala de a-i numi pe toti predecesorii lui prosti. Riscant zic eu...

| MadnessCaffe a răspuns:

@Knowledge s-a referit la faptul ca oamenii carora le e frica sa accepte adevarul cu subinteles (altfel nu imi vine imi minte sa iti explic), adica multa lume spune ca fantomele nu exista, cei care au un IQ ridicat accepta existenta lor, asa si cu Dumnezeu.Lumea spune ca exista, dar ceilalti accepta neexistenta lui.E ca si cum ai accepta opusul normalitatii.

E mai complicat nu iti pot explica, dar cred ca ti-am dat o idee catusi de mica de ce vrea sa spuna acolo Knowledge.

Avand un IQ mai mare nu accepti doar existenta si neexistenta. Daca cineva iti demonstreaza ca nu exista si spui ca exista nu inseamna ca ai IQ mare si doar ca esti dobitoc laughing

| MadnessCaffe a răspuns:

@vrancea "Crede si nu cerceta" - De accea veti ramane oi pe viata.Te-ai intrebat vreodata de ce nu cerceta? Pentru ca afli adevarul si acela ca nu exista Dumnezeu.

@Vizitiul Eu cred ca tu cataloghezi fantomele dupa ce ai vazut la televizor sau la desene animate. Fantomele nu trebuie sa te faca sa faci spume la gura, sa te sperie, omoare sau orice alt lucru. Fantomele sunt spectre (suflete, spirite) care nu au "putut trece dincolo" cum spun crestinii datorita unor lucruri care li s-au intamplat pe Pamant si nu pot sa paraseasca lumea pana acel lucru nu e rezolvat de cineva.

| Kanghu a răspuns:

Exista.

80% din persoanele cu IQ peste 120 nu cred in Dumnezeu.
Avand un IQ mai mare, o gandire mai logica, vei accepta existenta fantomelor, extraterestrilor, fenomenelor supranaturale, deoarece vei intelege mai bine lucrurile. Cei care nu gandesc astfel, spun pur si simplu nu exista, neargumentand asupra acestui fapt.

| Minnie a răspuns:

Din ce vad eu in jur, si repet este doar parerea mea, cei cu studii superioare nu prea cred in superstitii si chestii "babesti" deoarece sunt mai "invatati," sa zic asa si isi dau seama ca sunt doar niste prostioare inventate de cei de la tara pentru a-si explica ceva ce nu li s-a explicat de catre nimeni, nu stiu daca m-ai inteles. Se perpetueaza superstitiile "din gura in gura" pentru ca sunt prea inradacinate si nu mai poate nimeni sa le scoata din cap ca pisica neagra nu e magie neagra ( este doar o pisica si atat), ca nu exista deochi (si cadurerile de cap se asociaza f mult cu vremea si cu cei meteosensibili) si daca scapi pe jos sare ai ghinion. Cred ca o data, cineva a avut un ghinion dupa ce a scapat sare si s-a gandit ca sigur este de la asta si asa a ramas. Eu, personal, nu cred in absolut nicio superstitie si cred ca tarie ca exista o explicatie logica pentru absolut orice pare iesit din comun si mai devreme sau mai tarziu voi afla acea explicatie.

| FuckOnCocaine a răspuns:

Eu nu cred.
@Knowledge Daca persoanele cu IQ-ul peste 120 nu cred in Dumnezeu, dar exista posibilitatea sa creada-n fantome, fenomene supranaturale si altele, atunci cine Dumnezeu creeaza aceste fenomene?

| NOBODY a răspuns:

Epic Fail Forever

| dannyella15 a răspuns:

Da,probabil ca aceasta legatura exista.cred ca o astfel de credinta tine de cum privim noi viata. daca ne rezumam la simpla idee de a trai,ne vom rezuma de asemenea la credinta in Dumnezeu fara sa ne mai intrebam daca exista si altceva-fara sa ne punem anti-intrebari-:cine este Dumnezeu,de unde a aparut El etc. daca ne preocupa insa mai mult partea spirituala a vietii, vom cauta.iar cautarea duce la descoperirea de noi adevaruri, care intr-adevar pot fi relative.de ex:exista extraterestri.
previziunile si blestemele tin deja de ocultism.ele pot constitui o meserie; iar fantomele...cred ca sunt create de subconstientul nostru. uneori chiar avem nevoie de propriile fantome pentru a supravietui.

| bombănucleară a răspuns:

Nu exista aceasta legatura. Tendinta de a crede in astfel de lucruri se formeaza ori pe baza instinctului,ori pe fapte petrecute in viata sa ori pe ce se aude la televizor, in articole, etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Studiile si nivelul de inteligenta,nu au nici o legatura, sufleteasca, cu credinta.Nu doresc nimic din cele trei enumerate de tine.le cunosc puterea,pentru binele tau, nu iti voi demonstra nimic."CREDE SI NU CERCETA."nu o zic eu, te rog sa tii cont de ea(zicala). Paste Fericit.

| JOJO19 a răspuns:

E destul de logic-fiecare crede in ce vrea si cine vrea-adica eu chiar cred si chiar am avut parte de o intamplare "stranie"