| RAY a întrebat:

Este o homosexualitatea o normalitate din punct de vedere al evolutiei?
De ce ar crea natura indivizi care nu se reproduc, daca scopul unui individ este reproducerea si supravetuirea?

Răspuns Câştigător
| Iunix a răspuns:

... o normalitate nu e, faptul că ar fi frumos să-i acceptăm şi pe ei e altceva, mai ales că nu fac niciun rău.

Nu sunt psiholog şi nici nu stau să mă documentez pe subiectu ăsta deoarece nu mă interesează, deci, ceea ce o să spun mai jos e doar o părere personală nefiind bazată pe studii ştiințifice.

Homosexualitatea poate fi considerată o eroare, un defect, la fel ca handicapurile din naştere.
Au o problemă mintală ce-i fac anormali. ( " Dar ce e normalitatea? " ar putea să întrebe unii doar ca să se bage-n seamă )
E anormal tocmai prin faptul că e împotriva țelului vieții, adică perpetuarea speciei.
Şi de obicei aceste " erori "
sunt împiedicate să se înmulțească, fie că individul devine steril, fie că moare, fie că nu-şi găseşte " sufletul pereche ". La homosexuali, sunt indivizi normali din punct de vedere fizic, dar psihic au probleme.

De ce ar crea natura indivizi care nu se reproduc?
Natura nu e perfectă, corpul uman nu e în niciun caz perfect, e complex şi atât.
Atunci când se formează embrionul au loc tot felul de schimbări, reacții etc. Şi oricând ceva poate să nu meargă bine şi pot apărea probleme fizice sau psihice.
Faptul că eşti normal din punct de vedere fizic şi psihic e un noroc.
După aceea dacă copilul e perfect normal mintea lui poate fi oricând stricată, distrusă, poate să dezvolte probleme psihice, aici totul depinde de nediul social în care creşte.

Deci homosexualitatea ar putea fi o problemă din naştere, adică acea persoană să fie predispusă la aşa ceva sau poate să dezvolte în copilărie această problemă. Şi DA, e o problemă, contravine biologiei, a unui mecanism esențial pentru orice specie.

**Pe scurt.
( Este o homosexualitatea o normalitate din punct de vedere al evolutiei? )
- Categoric NU, e chiar opusul evoluției.

( de ce ar creea natura indivizi care nu se reproduc, daca scopul unui individ este reproducerea si supravetuirea? )
- Dacă se naşte aşa atunci e din greşeală.
- Dacă devine homosexual atunci e o victimă, un caz " nefericit " ca să spun aşa.

| RAY explică (pentru Iunix):

Tu meriti felicitari

12 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Citiseam undeva ca bisexualitatea poate avea anumite avantaje in reproducere (vezi ce spune userul Yursia).
https://www.youtube.com/watch?v=IDmQns78FR8
Minutul 2:35

Cat despre homosexualitate nu vad cum ar constitui un avantaj. Pare destul de clar ca e un dezavantaj atunci cand vine vorba de reproducere.

Este considerata normala din punct de vedere biologic pentru ca se regaseste frecvent in randul animalelor.

| RAY explică (pentru Inferno):

Se regaseste la doar 600 de speci si acolo doar la anumiti indivizi

| Inferno a răspuns (pentru RAY):

De fapt am gresit acolo. Este considerata normala pentru oameni pentru ca se regaseste frecvent in randul oamenilor. Asa cum este normala pentru caini deoarece se regaseste frecvent si in randul lor.

Nu este normala pentru speciile la care nu apare des.

| DeyCj a răspuns:

Nu este.La fel nici lesbianismul.Un studiu a indicat că acești oameni au suferit o mutație genetică, adică sunt bolnavi genetic, de asta atracția lor este spre același sex și nu spre sexul opus, dar civilizat este să-i acceptăm și pe ei pentru că și ei sunt ființe umane, chiar de sunt bolnave sunt tot oameni la fel ca noi.În schimb mi se pare inacceptabil ca organizațiile lor să devină recalcitrante atunci când chiar le pronunți numele, interpretând eronat o afirmație exprimata liber și democratic ca fiind îngrăditoare pentru aceste minorități.

| relian a răspuns:

Este o anomalie,si natura mai da rateuri uneori,asa ca se intampla,dar ei nu sunt o piedica,sau ceva daunator,asta pentru ca natural vorbind vorba ta nu dau nastere la urmasi,sau cel putin nu dadeau pana acum laughing acum lucrurile stau nitel altfel,astia pot avea urmasi,iar chestia lor se poate transmite urmasilor,deci naspa in ziua de azi,or sa devina un pericol,desi la prima vedere nu pare,sau multi zic nu fac ei saraci nici un rau laughing adevarat nu fac rau pe moment, dar in timp o sa faca rau si ce rau laughing asta daca sunt lasati sa produca urmasi.
Atata timp cat un individ cu o anomalie este linistit, isi vede de treaba lui si natural nu are urmasi este ok, dar cand el deja o ia pe aratura, asta pentru ca i se da apa la moara laughing vai ai drepturi, vai de ce sa nu ai copii si etc lucru asta devine nociv pentru societate si pentru specia umana.
Nu ar trebuie sa li se permita sa aiba urmasi.Acu daca e sa o luam logic au dreptu, pe bune ca au dreptu si ei te pot contrazice pe tine care spui ca nau.O sa tio bage pe aia dar cei cu boli genetice, de ce fac copii? Si tu o sa inghiti in sec laughing nu o sa ai nici un argument cu care sa il poti opri.Deci omu are dreptate,asa cum aia cu boli genetice toarna plozii si nimeni nu le zice nimic,ba mai mult,aia sunt si ajutati sa faca copii sa duca specia la pierzanie laughing astia de ce nu ar avea drept?
Deci se pare ca noi in loc sa mergem spre bine,tot ne ducem la fund.Ce ziceam mai sus cu ajustarea aia se va aplica in viitor,numa daca o sa avem tehnologia si sa vina unu cu restrictii,ori in momentu cad spui eliminam defectele, atunci poati sa elimini si defctu astuia gay laughing
Vorbe, doara visam, ne imaginam, povestim sa treaca timpul, pana una alta cei cu defecte duc mai departe aceste defecte cu mare succes laughing

| raMLesS a răspuns:

Din cauza sarpelui din gradina Edenului, care avea un difuzor in gat si putea sa vorbeasca.

| RAY explică (pentru raMLesS):

Fara misto

| Yurisa a răspuns:

Nu intotdeauna. Homosexualitatea apare si pentru alte motive, nu doar reproducere, dar care au legatura cu supravietuirea. Un tip al carui nume l-am uitat a studiat mai multe specii de animale, peste 1000 si la cateva sute a observat tendinte de homosexualitate. De ce? Pentru a forma aliante (bros before hoes), pentru ca nu stiu sa distinga sexele, pentru anumite beneficii, etc.
De exemplu, in cazul delfinilor, barbatii folosesc sexul pentru a se lega cu alti barbati si pentru a forma aliante. La alte specii, cum ar fi muștele de fructe și insectele în general, homosexualitatea apare din cauza incapacitatii lor de a face diferenta intre sexe.
Tendinte homosexuale sunt manifestate la alte cupluri de animale salbatice (femela-femela, nu stiu daca si intre barbati) pentru a creste un pui impreuna daca partenerul de sex opus nu este disponibil.

| RAY explică (pentru Yurisa):

Dar ce sens ar avea evolutiv?

| raMLesS a răspuns (pentru RAY):

Sa formeze gang-uri laughing.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Yurisa):

"bros before hoes" nici chiar asa laughingera de inteles asta acum sute/mii de ani. Acum cu mileniile 21’ cum?
Sunt si homosexuali cu tendinte din copilarie la 8-12 ani n-ai cum sa-ti dai seama de ce sex esti atras, si se pot reproduce in viata adultã. In afara de cei care se nasc asa.