| anonim_4396 a întrebat:

Este Universul un sistem energetic de tip perpetuum mobile?

4 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

VDaca Universul se extinde e logic ca are si hibele lui, resursele de materie si energie chiar daca ar fi nelimitate, nu putem spune acelasi lucru despre univers, deci nu e un perpetum-mobil.

| Crackman a răspuns:

Nu exista un perpetum mobil perfect ( speta a doua ) deci nu, se spune ca este plin se materie neagra, poti cauta pe net.

| anonim_4396 explică (pentru Crackman):

"Nu exista un perpetum mobil perfect ( speta a doua ) deci nu, se spune ca este plin se materie neagra, poti cauta pe net." - in ansamblul lui universul nu este un sistem de tip perpetuum mobile insa energia universului nu se pierde. Universul este plin de slava Lui Dumnezeu adica de "norul intunecat" sau energie intunecata. happy

| Ironwin a răspuns:

Da si nu, depinde din ce capat al lui privesti.