| ErrorFound a întrebat:

Este viata vesnica( mai lunga de 200 de ani ) posibila pentru oameni? Din punct de vedere stintific, biologic si/sau moral?

Răspuns Câştigător
| scorpioro a răspuns:

Din punc de vedere stintific/biologic, DA!
Se poate trai vesnic. In momentul de fata s-a descoperit in ADN-ul uman gena care provoaca imbatranirea dupa ajungerea corpului la maturitate. Inca nu exista nici o metoda de a extrage doar o gena din ADN, dar este posibil. Din punct de vedere biologic, iar este posibil dar prin venirea generatiilor urmatoare, rasa umana va avansa. In consecinta, daca ai avea 1000 de ani, cineva de 100 de ani ar avea sanse sa te considere inapoiat mintal din cauza faptului ca fiecare generatie este mai buna decat cea anterioara.
Dar trebuie sa te mai gandesti si la altceva: daca oamenii nu ar mai muri, la ritmul de expansiune al populatiei generale in 100 de ani maxim, nu am mai avea loc pe planeta.

| ErrorFound explică (pentru scorpioro):

N-ar fi o problema, orice presedinte sau guvern isi poate da seama de acest lucru iar cei ce doresc sa aiba dreptul la viata vesnica vor avea interzis dreptul la reproducere(banuiesc). Sau poate ca se vor coloniza alte planete. Mai stii?

| Nimixpecial a răspuns (pentru scorpioro):

Fiecare generatie este mai buna decat cea anterioara, si totusi nu am reusit sa aflam cum construiau piramidele generatiile de acum mii de ani, exemple sunt multe.Eu sunt de parere ca omul evolueaza doar in tehnologie, nu in inteligenta.

35 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Da

| Inferno a răspuns:

Daca este vesnica este implicit mai lunga de 200 de ani. Eternitatea nu se rezuma la un numar de ani denombrabil.
Cat despre gena respectiva..., sunt doar presupuneri. Nimic nu poate sfida legile termodinamicii, iar una din aceste legi ne spune ca orice sistem tinde spre un grad maxim de entropie, cu exceptia sistemelor deschise.
Singurul mod in care entropia poate fi invinsa consta in a rearanja fiecare molecula din corp in "pozitia" initiala. Moleculele ce construiesc organismul.

| ErrorFound explică (pentru Inferno):

200 de ani am pus drept un termen de referinta fata de ce este in prezent. Daca acum maximul este de 100 si ceva de ani am folosit 200 pentru a face referire la ceva mai mare fata de standarde.
Stiu ce inseamna eternitate, nu trebuie sa-mi explici. Totusi multumesc de raspuns.

| ady123 a răspuns:

NU

| eliaclodia a răspuns:

E, puiule! Tie iti place cum suna intrebarea ta? Mai bine o transformi in mai multe intrebari, unu, doi, trei, patru. Apropos am auzit ca avem termenul de expirare in adn. Insa conteaza si cum te intretine destinul pe care ti-l faci.

| RAY a răspuns:

Si 2000 de ani este posibilia vezi copaci din calfornia

| Mădă0611 a răspuns:

Cred ca peste un timp o sa fie. Mai pe la inceput, speranta de viata era cam 20-25 de ani, acum a ajuns la 60, 85 in unele tari.
De ce sa fie imoral?

| ErrorFound explică (pentru Mădă0611):

Imoral datorita faptului ca biserica considera ca doar Dumnezeu are dreptul sa ia viata( o prostie dupa mine).

| Mădă0611 a răspuns (pentru ErrorFound):

Aaa, pai aia nu se iau in calcul. Daca ar fi sa te iei dupa biblie, ar fi imoral sa mergi la doctor (dumnezeu da, dumnezeu vindeca), si uite-i ca merg, se numeste morala selectiva.

| Wøodenpints a răspuns:

Dar 200 de ani nu înseamnă veşnicie. Este chiar foarte puţin. Pentru mine şi 2000 ar fi extrem de puţin.
Oricum nu este posibil.

| Lizzu a răspuns:

Am vazut aseara la tv o doamna, romanca... spuneau ca s-a nascut in 1913... a fost pilot de avion.
M-am gandit : "stai putin, noi suntem in 2013 ..cum adica s-a nascut in 1913? cum sa aiba 100 de ani? "

E ceva uimitor, si nu-i dadeai mai mult de 80 si ceva de ani...
Poate ca la inceputuri oamenii traiau mai mult, pentru ca traiau in natura, in stransa legatura cu ea.
Acum ce sa te astepti de la viata noastra? vrei sa treaca si de 200 de ani... ceri prea mult intr-o era ca asta.

Dpdv biologic cred ca e posibil, orice e posibil. Insa nu m-am documentat cu privire la asta.

| ErrorFound explică (pentru Lizzu):

Nu confunda Romania cu alte state. In comparatie sa spunem cu Marea Britanie sau cu SUA suntem mult mai inapoiati. Dovezile sunt peste tot.

| Lizzu a răspuns (pentru ErrorFound):

Vrei sa spui ca in alte tari speranta de viata se poate mari? sau... nu inteleg happy eu n-am vorbit de alte tari.

| ErrorFound explică (pentru Lizzu):

Vreau sa spun ca in alte tari speranta de viata este oricum mai mare. happy

| Lizzu a răspuns (pentru ErrorFound):

Da,posibil...
Suntem ultima tara, suntem in coada Europei si ne mai si mandrim cu drapelul UE degeaba...

| suffarstar a răspuns:

Cica omu' in conditii bune de viata atinge maxim 140 de ani. Un exemplu azerii. Dar asta inseamna sa faci sport, sa mananci sanatos fara stres ...etc.
E unu la noi in periferia orasului, are 91 de ani si omu' primavara isi sapa gradina, iarna taie lemne iar fiul sau de 60 si ceva plateste oameni care sa-i sape. Tare mi-e ca moare fiul inainte mosului.

| HueyFreeman a răspuns:

In prezent? Nu. In viitor poate, dar ai vrea sa traiesti atata timp?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca e vesnica, s-ar putea opri la 200 si?! ai zis 200, la 250 ti se pare vesnic?
Da, chiar daca nu e posibila, cine dracu' s-ar mai suporta.

| ErrorFound explică (pentru anonim_4396):

Cand am spus 200 ma refeream la ceva mai mult decat ce este acum. Parca a fost maxim 120 si ceva de ani.

Răspuns utilizator avertizat
| MaryWhiteRose a răspuns:

Inbatranire,imbatranirea dar tot nu cred ca cineva ar ajunge la 200 de ani cu toate bolile de pe planeta.

| SoundTHeWave a răspuns:

Uitati-va pe youtube, consemnari cum ca un roman ar fi trait 148 de ani, dovezi concrete nu exista, dar ma indoiesc ca cei ce au scris acele documente nu aveau ce face. Deasemene tot pe youtube : Curiosity - 1000 years men. Oricum cu ajutor medicinei care avanseaza pe zi ce trece in urmatorii 20-30 de ani se vor clona organe, de schimb deci va dati seama ca rata de mortalitate va scadea, cel putin al cei ce isi permit asemenea operatii.

| JustOneLife a răspuns:

Desigur ca se poate sa traiesti 200 de ani, dar nimeni nu stie care este "secretul" unei vieti asa lungi.Pana la urma, cel mai batran om din lume a avut 120 de ani.big grin

| TimeIsRunning a răspuns:

Nu... nu se poate asa ceva :*

| G3nTleMan22 a răspuns:

Nu cum sa traiesti 200 de ani rolling on the floor)