| ErrorFound a întrebat:

Este viata vesnica( mai lunga de 200 de ani ) posibila pentru oameni? Din punct de vedere stintific, biologic si/sau moral?

Răspuns Câştigător
| scorpioro a răspuns:

Din punc de vedere stintific/biologic, DA!
Se poate trai vesnic. In momentul de fata s-a descoperit in ADN-ul uman gena care provoaca imbatranirea dupa ajungerea corpului la maturitate. Inca nu exista nici o metoda de a extrage doar o gena din ADN, dar este posibil. Din punct de vedere biologic, iar este posibil dar prin venirea generatiilor urmatoare, rasa umana va avansa. In consecinta, daca ai avea 1000 de ani, cineva de 100 de ani ar avea sanse sa te considere inapoiat mintal din cauza faptului ca fiecare generatie este mai buna decat cea anterioara.
Dar trebuie sa te mai gandesti si la altceva: daca oamenii nu ar mai muri, la ritmul de expansiune al populatiei generale in 100 de ani maxim, nu am mai avea loc pe planeta.

35 răspunsuri:
| MaryWhiteRose a răspuns:

Inbatranire,imbatranirea dar tot nu cred ca cineva ar ajunge la 200 de ani cu toate bolile de pe planeta.

Răspuns utilizator avertizat
| ErrorFound explică (pentru bluebutterfly2013):

Hei, chestia cu biserica si ca te duci in rai sau in iad e deja fumata asa ca las-o naibii de treaba. Moral din alt punct de vedere: daca vei reusi printr-un fel sau altul sa traiesti atat biserica va face spume la gura (metaforic vorbind) ca incalci legile domnului.....sau vei avea copii si suprapopulezi planeta....Imi cer scuze ca nu s-a inteles dar in aceasta lume am de gand sa vorbesc cat mai materialist posibil.

Răspuns utilizator avertizat
| ErrorFound explică (pentru bluebutterfly2013):

Prefer ateismul.