| OOOLEOOO a întrebat:

Evoluam tehnic, dar involuam fizic, psihic si spiritual?

12 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Nu, cine ti-a zis? Fizic? Majoritate tinerilor merg la sala si au un fizic de mai mare dragul. Psihic/spiritual? Nu. Ne largim tot mai mult orizontul de idei, citim, ne informam, vedem filme...

| OOOLEOOO explică (pentru sabin89):

Si cam ce procent, din marea masa de oameni face ceea ce tu afirmi?

| RAY a răspuns:

Omul nu a mai evoluat de 25000 de ani eu vorbesc de creier si corp fizic, deci nu involuam suntem tot acolo, omul nu a evoluat tehonologia a evoluat asta e adevarul

| OOOLEOOO explică (pentru RAY):

Faptul ca familiile aristocrate refuza sa faca mai mult de 1 copil sau nu fac chiar deloc iar oameni din lumea a 3-a, saraci, persoanele de pe patura de jos a societatii se immultesc ca iepurii nu va aduce in timp la o invulutie genetica?
In natura cuplul alfa are dreptul de a se reproduce, acestia vor naste exemplare din ce in ce mai spre perfectiune, in schimb specia umana face exact opusul.

| T0T a răspuns:

Da. Dar nu toți. Oricum suntem mai fragili din aceste puncte de vedere în zilele astea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-i nicio problema greutatea peste limita de cantar a babutei, ce statea zilnic pe timpuri la semafor, ca sa-ti mai ia acolo doi banuti si sa-ti zica cifra exacta a greutatii tale, intr-o maniera placuta. Evolutia va gasi pana la urma o solutie si pentru cei care nu fac efort.Va aparea probabil un nou organ dispus sa-ti "fumeze" caloriile in plus sau sa ti le transforme in grame de aur.Mda, prea S/F, prea ca pe Enterprise.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inevolutie ar reprezenta exact acelasi proces evolutiv, in sens invers. Asa ca, nu, nu involuam. Si doar pentru ca marea masa e ignoranta, indobitocita si manipulata nu inseamna ca ne intoarcem in trecut. Inseamna doar ca cei mai puternici si inteligenti dintre noi se folosesc de restul, asa au stat lucrurile dintotdeauna.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Acum 200 de ani varsta medie de viata era cam 40 de ani. acum e cam 70 de ani datorita revolutiei industriale si progresul in medicina. psihic nu prea.

| RAY a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Faptul ca traim mai mult nu este o evolutie si ca ne intoxicam cu medicamente si alte droguri, gresesti sunt faroni care au ajuns si la 60 ani, nici azi toata ajunge la 60 de ani, de fapt ajungem cu multe bolii nu sanatosi

| Youth a răspuns:

Buna!
Cu siguranta...Sedentarismul, stilul de viata mecanic si alimentatia precara omoara oameni...psihic, fizic si spiritual!

| Suntundemon a răspuns:

Fizic evoluam. orice om evolueaza fizic intr-un fel sau altul. dar noi romanii mai avem de lucrat la capitolul PSHIHIC SI SPIRITUAL.

| OOOLEOOO explică (pentru Suntundemon):

Ma refeream la faptul ca din ce in ce mai multi oameni au probleme in greutate si o conditie fizica slaba din cauza sedentarismului si a alimentatiei proaste.