| Azazel_2358 a întrebat:

Exista atei cu adevarat?

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Cu adevărat ştiu că nu pot exista următoarele personaje mitologice: Moş Crăciun, Zeus, Dumnezeu, Krishna, Flying Spaghetti Monster, Dracu'/Satana, Cavaleri Jedi, Allah, Zoru Astru, Ktulu sau Iehova/Yahweh.

Acestora li se adaugă şi o serie de alte personaje mitologice pe care nu le mai enunţ aici dar care intră în categoriile: demoni, îngeri, spirite, strigoi, zombi, fiinţe trans-spaţiale (care eludează continuitatea spaţiu-timp).

Sunt ateu în ceea ce priveşte toate personajele de mai sus pentru că ştiu că ele nu pot exista.

Alekum salam.

27 răspunsuri:
| karla774 a răspuns:

Nu cred!

| Sebby a răspuns:

Buna intrebare.

| 1fluturas a răspuns:

Ce te face sa crezi ca nu exista? Eu sunt atee si cred doar in mine si-n fortele proprii, asta nu inseamna ca sunt un om rau.De exemplu, particip la actiuni umanitare, voluntariat si incerc sa ajut cat pot animalele fara stapan. Intrebari?happy

Răspuns utilizator avertizat
| Alphawolf a răspuns:

Daca nu ar exista visatori nici atei nu ar exista. Superstitiosii au facut clasificari si au dat definitii in functie de valorile lor religioase.

| Necrophagist a răspuns:

Dumnezeu în orice sens,de etern absolut,de realitate ultimă, panteistic, presupune separarea esenţei de fiinţa pe care o ştim.Astfel,nu are nevoie de puteri supranaturale.
În ateism e un paradox să lupţi pentru ceea ce crezi că nu există.E ca şi cum ai lupta pentru a afirma că, Cosmosul este sprijinit de o vânătă uriaşă, total lipsit de sens. Termenul de ateu nu e prea logic fondat.

| Flav a răspuns:

Propun sa-l intrebam pe Sfantu Petru.

| ramona30 a răspuns:

D-zeu nu exista cu adevarat, dar atei sunt destul de multi. Si procentul lor creste, sper sa aiba curajul la recensamant sa se declare atei.

| alessia5158 a răspuns:

Nu cred ca exista atei "pana-n maduva oaselor "! Stii de ce? Pentru ca si ei se tem! Cum am o varsta si o experienta de viata, nu de putine ori, a auzit exclamatia "ajuta-ma, Doamne " spusa cu multa convingere de cei care s-au declarat, anterior situatiei limita, ca fiind atei.

| Klepto a răspuns:

Am un vecin destept, frumos, modest si ateu, o sa ma duc sa-l intreb pe el. Locuieste vizazi de mine, de fiecare data cand ma uit in oglinda il vad.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista. Exista doar oameni care il resping pe Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista doar idei, preconcepute sau nu, induse sau nu.

| bebetho a răspuns:

Cum nu există credincios absolut consider că nu există nici ateu absolut.
ps:părerea unui ateu.

| Vizitiul a răspuns:

Eu ma declar ateu. Spun ce simt, nu ce cred.

| Dean1996 a răspuns:

Eu cred ca in viata orice e posibil[da, exact asa]. Exista oamenii cu credinta, exista si atei.Mi se pare logic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A existat Noe cu adevarat? DA. Si pentru ca arca lui s-a scufundat, Noe s-a inecat... cu o scobitoare.

| Hombre a răspuns:

Si eu ma intreb, exista credinciosi cu adevarat?

| MMihai a răspuns:

Există, dar relativ puțini, ceva între 7 și 15 milioane, numai în România!
La recensăminte toți ateii, s-au declarat, ca aparținând de creștinismul ortodox.

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

Un utilizator inteligent al acestui site, a spus odată:
"Cu toţii ne naştem atei."
Nu pot decât să fiu întru totul de acord cu el.

| Ecea a răspuns:

Da,eu sunt ala.Convins 100 % am curaj sa imi pun viata in joc la orice pariu contra divinitatii. Orice, dar absolut orice are o explicatie stiintifica, iar daca nu o are o va avea in viitorul apropiat.
@alessia5158 eu folosesc cuvantul dumnezeu zilnic, dar ca pe ceva ironic.Ex: Se anunta moartea lui Basescu o sa spun "doamne ajuta".Sau mai spun "da-i doamne cancer si toate bolile cu S" sau "ia-l doamne nu-l lasa sa se chinuie ca e prost" si multe altele.
Dar cum dumnezeu nu exista se pare ca nu ma asculta sa imi indeplineasca si mie dorinte de-astea. Sau sunt prea "pacatos". Oare daca merg la biserica si "ma rog" sa le vina mintea la cap celor care il pupa-n pu. pe dumnezeu o sa fie indeplinita drinta? Sau acatiste? sunt in stare chiar sa pun o lumanare. Odata am mancat un mar.

| Zenithf a răspuns:

Cum zice RelatiiCuClientii, cand te nasti nu cunosti conceptul de Dumnezeu si esti ateu, odata ce cresti si ajungi sa cunosti acest concept poti eventual sa te declari ateu dar nu poti fii ateu.

April
| April a răspuns:

Nu; doar unii care-si spun astfel.

| Razvan_8794 a răspuns:

Exista adevar?

| ania a răspuns:

Exista persoane sentimental atee. Adica sunt de parere ca e mai placut sa te convingi ca nu exista Dumnezeu. Din punct de vedere logiv inexistenta lui Dumnezeu e imposibil de dovedit. I-am auzit pe atei ca Dawkins, Harris spunand ca ei sunt atei desi e imposibil de dovedit inexistenta Lui, nu stiu ce stiu in plus fata de ei ateii de pe TPU.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ce ma? tu esti crestin in haine de ateu? am vazut lupi in blana de oaie, dar crestini, imbracati in atei nu prea.

| EmaS a răspuns:

Da,din pacate destul de multi.

| Miauti a răspuns:

Exista si atei crestini!