| Xdawe07 a întrebat:

Există cumva vreo substanță care acumulează electricitatea(dacă există puteți să-mi dați câteva exemple)?

2 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Principiul acumulatorilor este pe baza unor substante care prin reactie chimica se " incarca " / " descarca ". Este impropriu spus pentru ca in mod real de fapt sunt provocate reactiile, ele sunt raspunzatoare de producerea curentului. La incarcare la fel substantele sunt aduse intr-o anumita stare prin introducerea de curent ca sa fie capabile sa produca curent cand se declanseaza reactia inversa.