| ateu123 a întrebat:

Exista lucruri mai importante in viata decat banii? ce sanatate ai fara bani mori in spital, ce iubire ai cand esti infometat, tot ce iti doresti material = banii cateodata si emotional, e oare fericirea bani cat mai multi?

Răspuns Câştigător
| Bibi16 a răspuns:

Nu poti trai fara bani(asta e un lucru clar).Dar atunci cand ai totusi bani iubesti multe:un/o iubit/a,catelusul tau,animalele tale de casa, prietenii, rudele.Bani sunt totul pentru ca fara ei:n-ai avea casa,n-ai avea ce manca, n-ai avea ce manca, ai fi bolnav etc.
In Romania daca n-ai bani nu te baga nimeni in seama.
Sti cand atunci un om amarat nu are nimic si ii dai 1 leu se bucura si iti multumeste din tot sufletul.Pentru el acel 1 leu e o avere si ii se umple sufletul de bucurie de ce? pentru ca a primit niste bani DAR tu ai avut mila de el si i-ai dat si tu ai avut bani sa-i dai.Si el a apreciat si acel 1 leu dar si bunatatea ta.
Concluzia:bani sunt totul, dar mai sunt unele lucruri in viata care sunt totul.Deci bani sunt pe primul loc alaturi de rude, prieteni s.a.m.d.
Sper ca ai inteles ce-am vrut sa zic.

60 răspunsuri:
| ateu123 explică (pentru Coconutz):

Traieste tu fara banii poti

| ateu123 explică (pentru Alinush6):

Sau cand e sa stai cu unu cu bmw sau cu un sarantoc ce clipe unice

| Alinush6 a răspuns (pentru seby4music):

"scarpini un amarat si te joci cu el "? nu inteleg ce vrei sa spui cu asta

| Alinush6 a răspuns (pentru ateu123):

Ce "minte" poti sa ai... imi e mila de tine sincer

| zuzatha a răspuns:

Parerea mea ca nu...e corect k nici fara ei nu e bine dar eu zic k poti fi fericit si daca ai doar strictul necesar pentru a supravietui:X

| Coconutz a răspuns (pentru ateu123):

Traiesc cu cat am nevoie si e destul de ok.

| sergiulica01 a răspuns:

Si bani sunt importanti ca daca traiesti sarac nu ai ce face
mie mi-e mila de oameni ca nu au ce trai dar noi avem
ar trebui sa apreciem ce avem nu sa ne batem joc de acel lucru

| OctoberandApril a răspuns:

"banii sunt mijloc nu scop"
lucrurile cele mai de pret nu le cumperi.nu cumperi familia,nu cumperi prietenii,nu cumperi sentimente, nu cumperi pacea in univers.
fara banii nu poti trai, e imposibil categoric. dar parerea mea e ca in viata exista multe lucruri mult mai importante decat banii.auzi adesea oameni care spun ca "ar da oricat numai sa redevina tineri/sa mai simta odata ceea ce au simtit atunci cand./sa poata sa-si aduca familia inapoi etc" concluzie: banii sunt importanti dar nu uiita ca noi le dam valoarea...

| ateu123 explică (pentru Alinush6):

Am o minte realistica

| Alinush6 a răspuns (pentru ateu123):

Mai bine zis ai o minte materialista si nu ai suflet

| Alinush6 a răspuns (pentru ateu123):

Cu un manelist chiar nu poti discuta... degeaba asculti denisa care canta despre suflet cu ce-ai facut inimii mele si mi-ai daruit iubire falsa si altele pana si aici canta de suflet nu cred ca zice de bani dar daca tu nu observi asta n-am ce sa fac.

| shadovv a răspuns:

De fapt lucrul care face fericiti pe majoritatea oamenilor este puterea. Unii o regasesc in banii, altii in carti, altii in sport, etc.

| ateu123 explică (pentru Alinush6):

Ascult orice gen de muzica, sunt materialist recunosc asta

| ateu123 explică (pentru Alinush6):

Eu nu cred ca o femeie iubeste

| Alinush6 a răspuns (pentru ateu123):

Da... ma rog de ce crezi asta?

| Alinush6 a răspuns (pentru ateu123):

Atunci tu iubesti? daca femeile nu iubesc sau mama ta nu te iubeste pe tine?

| ateu123 explică (pentru Alinush6):

Vad doar materialiste in jurul meu, instict matern apare la toate speciile de animale

| Alinush6 a răspuns (pentru ateu123):

O intrebare cati ani ai?

| Alinush6 a răspuns (pentru ateu123):

Peste 20 de ani nu cred ca o sa mai gandesti asa te asigur... cand o sa ai familie, o sotie care te iubeste si copii o sa-ti schimbi gandirea si atunci cand o sa-ti strangi copilul nou-nascut in brate nu o sa mai crezi ca BANII sunt cei mai importanti in viata.

| ateu123 explică (pentru Alinush6):

Femeia s-a nascut materialista si asa va muri. sincer cu o tarfa mai bine fara

| Alinush6 a răspuns (pentru ateu123):

Asta zici tu acum... dar o sa-ti schimbi parerea. daca tu crezi ca o ***** te-a nascut asta e doar parerea ta... te asigur ca gresesti enorm
daca n-ar fi femeia nu am mai exista azi.

| ateu123 explică (pentru Alinush6):

Eu cred in dovezi nu vorbe

| Alinush6 a răspuns (pentru ateu123):

Si eu la fel...

| ateu123 explică (pentru Alinush6):

Basme frumoase alina adevararul e ca cu toti suntem dupa banii

regis
| regis a răspuns:

Bineinteles ca exista lucruri mai importante decat banii, iar la categoria asta intra cam toate cele care nu pot fi cumparate cu bani.
Banii au importanta lor, dar banii nu sunt totul. Tu spui ca fara bani mori in spital, dar pe de o parte, cand esti sanatos... nu ajungi in spital; iar unii ajunsi la capat ar fi dispus sa isi dea toti banii in 10 secunde pentru doar cateva saptamani in plus.
Si nu pot sa nu postez si niste cugetari:
"Cu bani poti cumpara o casa, dar nu un camin. Cu bani poti cumpara un pat, dar nu si somnul linistit. Cu bani poti cumpara un ceas, dar nu si timp. Cu bani poti cumpara o carte, dar niciodata cunoasterea. Cu bani poti cumpara pozitia sociala, dar nu si respectul. Cu bani poti cumpara medicamente, dar nu sanatate. Cu bani poti cumpara sex, dar nu si dragoste. Cu bani poti cumpara o asigurare, dar nu iti poti cumpara viata."

| Alinush6 a răspuns (pentru regis):

BRAVO! mai exista si oameni buni si cu suflet pe aici happy

| ateu123 explică:

Au cultura aia nu stiam

regis
| regis a răspuns (pentru Alinush6):

Nu e vorba de bunatate si de suflet aici, ci de realism. Banii sunt si ei importanti, insa nu chiar atat de mult cat li se pare unora.

| ReapR a răspuns (pentru Bibi16):

E adevarat ca nu poti trai fara bani.Dar banii nu aduc fericirea.