| Inferno a întrebat:

Exista un anumit tip de calendar in care toate zilele dintr-o luna (de la 01 pana la 31) se obtin folosind doua cuburi de lemn. Acestea pot fi aranjate oricum doresti.
Intrebarea este, ce cifre trebuie sa fie scrise pe fetele acestor cuburi pentru a putea obtine toate zilele, de la 01 pana la 31?

Răspuns Câştigător
| EestiSodalane a răspuns:

Pe un cub: 0, 1, 2, 3, 4, 5

Pe celălalt: 0, 1, 2, 6, 7, 8

3 răspunsuri:
| Inferno explică:

Raspunsul corect este al utilizatorului @EestiSodalane.

Putem face cateva observatii simple:
Din moment ce exista ziua 11 si ziua 22, rezulta implicit ca atat cifra 1 cat si cifra 2 trebuie sa se regaseasca pe ambele cuburi. Doar asa putem obtine aceste numere.

Daca doar primul cub are cifra 0 pe el, atunci din primele noua zile ale lunii (01; 02; 03; 04; 05; 06; 07; 08; 09) nu vom putea obtine decat 6, deoarece cel de al doilea cub are doar 6 fete disponibile.
Singurul mod in care putem obtine toate cele 9 valori este daca si cel de al 2-lea cub are cifra 0 pe el. In acest fel, alternand care cub va fi primul, putem profita de fetele libere ale ambelor cuburi.
Concluzia este ca cifra 0 trebuie sa fie si ea pe ambele cuburi.

Stim ca 0; 1 si 2 se trebuie sa fie pe ambele cuburi. Asta inseamna ca ne-au mai ramas libere 6 fete (3 pe un cub si 3 pe celalalt cub).
Dar lipsesc 7 cifre de care avem nevoie: 3; 4; 5; 6; 7; 8 si 9.
Solutia este sa folosim cifra 6 ca 9 atunci cand este necesar acest lucru.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Trebuie un zero și pe al doilea cub, deoarece așa nu vom putea obține 30, numai 03.

| Inferno explică (pentru MeisterSchnitzel):

Ideea e ca poti pune cuburile cum vrei.
Nu trebuie sa fie un cub responsabil numai de prima cifra iar celalalt de a doua. Poti sa le inversezi intre ele.