| anonim_4396 a întrebat:

Exista vreo diferenta psihologica, explicabila medical si stiintific, intre oamenii normali si criminalii in serie?

4 răspunsuri:
auran
| auran a răspuns:

Totul se rezuma la creierashee hee pe undeva poate fi circuitat si atunci te apuci si dai cu barda in stanga si-n dreapta desi, fiecare avem in noi instinctul de a o omora ceva

| JustMeFlory a răspuns:

Bineinteles ca este o diferenta! Una chiar foarte mare! Un om normal ar putea face ce fac criminalii in serie? sa rapeasca copii, sa ii maltrateze si sa ii ucida.sa nu mai vorbim de violuri! Si sa aiba un anumit tip de persoane pe care vor sa ii omoare sau sa ii chinuie? Au probleme pshihice serioase.de multe ori ele pornesc de la anumite traume(de ex i'a murit un parinte, sau a vazut cum a fost omorat sau chinuit)si acest lucru ii traumatizeaza...si ajung si ei la randul lor sa faca aceleasi lucruri...trist dar adevarat!

prfml
| prfml a răspuns:

Recomand un film la aceasta intrebare : Mr. Brooks

| machupicchu a răspuns:

Din ce am citit, diferentele aflate pana in prezent au fost de ordin genetic, psihologic nu cred ca au gasit diferente pana in prezent. Repet, din ceea ce am citit... Poate ca s-au descoperit si din punct de vedere psiologic...