| RAY a întrebat:

Existențialism,nilhism, absurdul lui Camus? In ce filozofie va regăsiți?

10 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

În niciuna din cele trei.

| RAY explică (pentru sabin89):

Nu te regăsești în nimic de fel?

| T0T a răspuns:

Ce presupun ele și cum se raportează la mine?
De primele două am auzit, de ultima nu.

| RAY explică (pentru T0T):

Gandeste-te ca urci un bolovan pe un munte, si tot urci cu el pana sus si asta cade jos si iar il urci, asa e si viata, ne dorim ceva apoi inca ceva dar orice am face tot nu ajungem nici unde ca ajungem sa murim asa ca avem de ales -sinuciderea, sa fii religios sau sa accepti absurdul dar sa continui sa mergi inainte, cei drept dorintele duc la suferinta

| Theo94 a răspuns (pentru RAY):

"Gandeste-te ca urci un bolovan pe un munte, si tot urci cu el pana sus si asta cade jos si iar il urci,..."

Mitul lui Sisif.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Sisif

| T0T a răspuns (pentru Theo94):

De ce să aleg între sinucidere și a fi religios? E absurd.

| LisaJulie a răspuns:

Dintre toate Albert Camus mi se pare cel mai inteligent

| MAteiLaAjutat a răspuns:

Nu sunt egoist de fel.
Consider ca viata are sens si ca trebuie sa ne bucuram de ea.
Imi doresc un singur lucru actual, insa nu pot prezice viitorul.

Cred ca sunt un om echilibrat si nu extremist cand vine vorba de asemenea lucruri.

| RAY explică (pentru MAteiLaAjutat):

Imi doresc un singur lucru actual?

| MAteiLaAjutat a răspuns (pentru RAY):

Sa cumpar jante la masina.