| anonim_4396 a întrebat:

Fac parte din arborele nostru genealogic și stele care au explodat și ne-au dat elementele din care suntem făcuți și compun ADN-ul nostru? As putea spune ca strastrastrastrastra... bunicul meu e cutare stea?

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pai adn nostru, acele chimicale au fost o stea candva, o supernova., si da suntem copii stelelor

| Steregoi a răspuns:

Tatal nostru e Dumnezeu si nu stelele. In antichitate oamenii se inchinau si adorau stelele si Soarele. Se pare ca lumea nu s-a schimbat mult de atunci. Si azi oamenii se inchina si adora Soarele si stelele crezand ca ele sunt stramosii lor.

| anonim_4396 explică (pentru Steregoi):

Se poate, dar fac stele parte din arborele nostru genealogic sau nu?

| Steregoi a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa cum ar putea exista fuziune exista si dezintegrare si timp de injumatatire. In realitate fuziunea nu a produs atomi stabili mai grei din atomi mai usori. Fuziunea nu e o reactie stabila. Doar gravitatia nu e suficienta de a controla asa zisa fuziune din Soare adica nu e suficienta ca Soarele sa nu ajunga sa explodeze. Din Hidrogen prin fuziune cauzata de om nu s-a obtinut atomi stabili mai grei decat Hidrogenul. Nu am auzit sa se obtina Aur din atomi mai usori prin fuziune. Bomba cu Hidrogen a obtinut ceva prin asa numita "fuziune" dar devenind instabila s-a dispersat. Nu e nici o dovada experimentala ca prin fuziune se obtin atomi stabili mai grei. Faptul ca nu s-a reusit realizarea unei centrale cu fuziune nucleara functionala si controlabila ar trebui sa ne dea de gandit si legat de credibilitatea ipotezei conform careia stelele ar fi contribuit la formarea atomilor stabili mai grei din atomi mai usori prin fuziune nucleara sub gravitatie mare in stele. Asadar teoria legata de o ipotetica fuziune prin care s-ar obtine atomi stabili mai grei din atomi mai usori ramane o simpla poveste nedemonstrata experimental si povestita in manualele de fizica.

| Steregoi a răspuns:

Frauda din spatele teoriei fuziunii nucleare:

http://www.feandft.com/the-nuclear-fusion-fraud/

Citez: "Hidrogenul normal (H1) este mai stabil decât heliul în condiții de temperatură ridicată, ceea ce exclude conversia hidrogenului în heliu ca proces disponibil pentru generarea energiei stelare, conform teoriei academice moderne a stelelor care operează în domeniul a milioane de grade."

La temperaturi ridicate materia tinde sa se descompuna pana la nivel de particule elementare si nicidecum sa fuzioneze producand atomi mai grei. De aceea Hidrogenul este mai stabil decat Heliul la temperaturi ridicate.
Mai simplu, cu cat un material este incalzit cu atat devine mai imprastiat transformandu-se treptat din solid apoi in lichid apoi in gaz si apoi in plasma si asa mai departe.

| Theo94 a răspuns:

Elementele chimice din care este alcatuit corpul uman si nu numai se gasesc si in norii de praf si gaz a unei supernove, deci da suntem urmasi unei sau a unor stele.

| Steregoi a răspuns (pentru Theo94):

Asta nu inseamna ca acele stele produc printr-o ipotetica fuziune acei atomi ci faptul ca sunt alcatuite din acei atomi si atat. Supernovele sunt stele imprastiate.

| Steregoi a răspuns (pentru Theo94):

Ce spui tu aici nu e dovedit experimental. Nu s-au obtinut atomi stabili mai grei sau nuclee atomice stabile mai grele prin asa zisa "fuziune nucleara" din atomi mai usori sau din nuclee atomice mai usoare.

Daca gresesc te rog sa postezi un link care ma poate contrazice. Am cautat si nu am gasit.

| Wordofthat999999 a răspuns (pentru Steregoi):

Are dreptate, stiu ca tii foarte mult la religie si nu vreau sa ti contrazic parerea dar are dreaptate. Daca nu ar fi fost stelele etc sau alte elemente din univers care au declansat viata, pur si simplu noi nu existam. Ce poate fi mai logic de atat? Ce daca esti descendent a unei stele? Macar pe ele le vedem si exista. Dar Dumnezeu unde e?

| EcceHomo a răspuns:

Da,stră-stră-stră-......străbunica mea a fost Betelgeuse.