| Tron a întrebat:

"Fara rau nu exista binele", credeti ca raul e necesar?

Răspuns Câştigător
| BlackMetalIsMyLife a răspuns:

Gandeste-te ca daca nu ar exista rau nu am mai intelege binele.Deci daca ne'ar merge bine tot timpul nu am mai intelege cand suntem fericiti si nu am mai aprecia acest lucru.Raul este necesar pentru ca fara el nu am mai sti sa ne bucuram.Totul este in echilibru prin simplu fapt caexista bine si rau asa cum exista alb si negru.asa cum exista frumos si urat toate astea sunt necesare pentru a intelege ce e frumos si bine. Daca nu ar mai exista oameni urati nu i-am mai aprecia pe cei frumosi.happy

11 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Fara rau exista binele. Dar fara un pic de rau, nu o sa mai savurezi din plin binele.

| cristi202 a răspuns:

Invers. Fara bine nu exista rau. Binele este etalonul, nu raul. Ca sa ne fie bine, a trebuit sa existe si raul. De ce? Pentru ca asa avem de ales: intre bine si rau. Si zi de zi luam zeci, sute de mici sau mari decizii intre ceva ce consideram noi a fi bine sau ceva ce consideram a fi rau. Uneori mai avem de ales si intre doua chestii care sunt de bine (caz fericit), sau doua chestii care sunt de rau (caz nefericit), insa mereu cautam varianta cea mai buna. Dupa cum vezi, aparitia raului a adus in existenta posibilitatea alegerii, a liberului arbitru. Daca nu erau raul, nu puteam alege, si nu am fi fost fiinte libere sa decida ce vor. Deci, da, se poate spune oarecum ca raul este necesar. Chiar daca noua nu ne prea convine.

| Flav a răspuns:

Cre-d c-a gramatica e necesara.

| DorelSudoru a răspuns:

laughingRaul si binele nu exista exista doar omul si mentalitatea lui

| petruclaudiu78 a răspuns:

Daca nu ar fi existat raul, nu ar mai fi fost necesara (posibila) delimitarea rau-bine, deci nu ar fi existat notiunea de "bine", dar asta nu inseamna in niciun caz ca raul e "necesar".

| BlackMetalIsMyLife a răspuns:

Gandeste-te ca daca nu ar exista rau nu am mai intelege binele.Deci daca ne'ar merge bine tot timpul nu am mai intelege cand suntem fericiti si nu am mai aprecia acest lucru.Raul este necesar pentru ca fara el nu am mai sti sa ne bucuram.Totul este in echilibru prin simplu fapt caexista bine si rau asa cum exista alb si negru.asa cum exista frumos si urat toate astea sunt necesare pentru a intelege ce e frumos si bine. Daca nu ar mai exista oameni urati nu i-am mai aprecia pe cei frumosi.

| ELLSSA a răspuns:

Este foarte necesar.
Idem "Poate".

| WhiteWolf7 a răspuns:

Nu-i rau, nu-i nici bine, capisci? Asta se intampla doar in Rai.

| albastrualb77 a răspuns:

Raul nu ar trebui sa existe, zic eu, dar in zilele noastre sunt o gramada de oameni rai, dar totusi ar fi bine sa nu fie necesar, lumea este din ce in ce mai invidioasa si mai... fara suflet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,este necesar pentru a ne putea intelege, sau macar a incerca.Intr-un raspuns anterior ti-am explicat:RAUL(satana) este o piatra de incercare a credintei noastre.numai bine.

| Marckus a răspuns:

Nu, dar fara rau nu putem gasi binele (nu-l putem diferentia de rau daca nu exista).