| FuckOnCocaine a întrebat:

Femeia e o ființă slabă, victimă a fiziologiei ei, orientabilă după bărbat, care trebuie s-o ocrotească și să-i împrumute personalitatea lui.
George Călinescu

Sunteți de acord? Argumentați-vă răspunsul.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In ziua de azi,femeia numai de personalitatea barbatului are nevoie si mai ales sa se orienteze dupa el. Chiar asa? Femeia nu-i o fiinta slaba,de multe ori ea este mult mai puternica decat un barbat. Si in plus, nenea Calinescu a uitat ca asa cum femeia este poate victima a fiziologiei sale, barbatul este victima a femeii.

29 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nimic mai fals.
- "o ființă slabă"?!
- "victimă a fiziologiei ei"?!
- "orientabilă după bărbat, care trebuie să-i împrumute personalitatea lui"?!
Da de unde?! Vise, mama, vise...
Hmm...am citit raspunsurile si am ajuns la o concluzie: degeaba suntem in secolul XXI, se pare ca misoginismul e tot la moda...

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Bună.
Mă opun vehement ideii că femeia este o fiinţă slabă şi că bărbatul este cel care îi împrumută personalitatea.
Ce s-ar face bărbatul fără acea,,fiinţă slabă"?
@MindFreak : Tu ori ai suferit o mare dezamăgire şi nu vrei să mai auzi de femei, ori te numeşti Friedrich Nietzsche.

For men:
,, Femeile sunt creaturi menite să fie iubite, nu înţelese."Oscar Wilde. (Oricum, nu prea cred că un bărbat va poate înţelege vreodată o femeie ).

O seară plăcută!

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Simpatik,
Dacă ai fi citit mai cu atenţie întrebarea, ţi-ai fi dat seama că este într-adevăr un subiect filosofic pe care se poate discuta, şi nu o temă.
Dar vorba aia : Omul gândeşte prin prisma faptelor sale!

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

@MindFreak,
,,Tu n-ai văzut că doar femeile sunt cele care lansează teme de discuție misogine? De ce? Pentru că sunt slabe și sunt și ele conștiente de acest lucru, chiar dacă nu recunosc. "
De ce trebuie să generalizezi? De unde ai tu certitudinea că toate femeile lansează teme de discuţie misogine? Slabe? Cred că te te referi la greutatea lor. În raport cu majoritatea bărbaţilor care sunt nişte porci (nu mă refer la greutate), insensibili, imaturi, beţivi,golani,orgolioşi,neîngrijiţi,ironici,leneşi şi nu în ultimul rând SLABI, majoritatea femeilor sunt sensibile,mature,modeste,îngrijite,harnice,afectuoase şi PUTERNICE!
Nu toate femeile doresc să fie lăudate, mai ales cele care nu sunt făţarnice ca majoritatea bărbaţilor cărora le place să li se spună mereu :,, Ce puternic eşti Romeo, eroul meu!" sau,,Vai, ce inteligent eşti!"
Văd că spui că n-ai suferit nicio dramă, dar n-ai cum să negi că,deşi nu te numeşti Friedrich Nietzsche, vorbeşti ca un nihilist.
Apropos, că acum am văzut; în legătură cu ceea ce ai spus în primul răspuns,, După părerea mea, singura lor calitate deosebită e că pot procrea și asigură răspândirea și menținerea speciei, desigur și aici fiind "ajutate" de bărbați." - Eu zic să cauţi o poză cu Freud, şi s-o uploadezi la profilul tău.
Să "şti" că sunt uimită că Oscar Wilde era gay, şi nu tubatting eyelashes.

O seară plăcută, Sigmund Freud!

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

@MindFreak,
,,minunatele femei"...,, torn plozi".
Măi Freud, cum poţi spune aşa ceva? Dar femeia rămâne însărcinată singură? Eu ştiu că majoritatea femeilor, atunci când vor să aducă pe lume "plozi" se consultă cu soţii lor (BĂRBAŢII).
Ah, şi datorită faptului că majoritatea bărbaţilor aleg avortul ca să scape de o responsabilitate numindu-i pe minunaţii copii "plozi", realizez că am avut dreptate când am spus că unii bărbaţi sunt IMATURI, INSENSIBILI, LENEŞI ŞI SLABI!
Sănătate, nulitate antipatică! ( că tot ai amintit de E.Cioran).

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

MindFreak,
Mulţumesc, ghimpebatting eyelashes.

| mihaibrasov a răspuns:

Gica Calinescu (scris intentionat asa, a se citi asa) asta mai o dadea si cu nuca-n perete (si nici macar nu-s fata).

| NoChanceForUs a răspuns:

Daca cineva spune ceva nu e neaparat adevarat.Sau era adevarat atunci conform mentalitatii existente. Femeile vor drepturi egale, de aceea le trimitem la sapa.

| NoChanceForUs a răspuns:

@MdB: pai mergem cu totii la sapa, doar ne respectam reciproc.happy

| Leocerba a răspuns:

MrSmith,vezi ca m-a sunat Homer si-a zis ca Persefona era o zeita prea cruda ca sa-mpleteasca fel de fel de covorase.Penelopa l-a asteptat zeci de ani pe Ulise-al ei.Nu te pune rau cu antichitatea ca acu-acu e gata masina timpului si Persefona aia e cam razbunatoare,n-o pune sa țeasa covoare.
FuckOnCocaine,tocmai am vorbit de cateva femei,ai vazut ce le caracterizeaza? cu alte cuvinte, nu-s de acord, normal!

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Ba eu nu vreau sa fiu egala niciunui barbat, am nevoie de sprijin atunci cand eu cu mine nu mai pot. Tocmai pentru ca nu sunt slaba mi-e greu sa relationez cu barbatii :am nevoie de unul mai puternic decat mine, altfel nu imi trebuie deloc.
Nu ma obosesc sa combat "misoginismele" postate pe aici.

| MeScorpion a răspuns:

Femeia e nebuna.

| NickiMinaj a răspuns:

Cred ca cele mai multe clisee de pe planeta s-au nascut pe tema asta a 'diferentelor' dintre femei si barbati.
de fapt, chiar asa stau lucrurile : suntem diferiti. poti sa compari la infinit piersicile cu portocalele, ca nu vei ajunge la un adevar general valabil, ceea ce ofera planetei o sursa inepuizabila de mancat c***t. sa aveti pofta, zic.

| MindFreak a răspuns:

Eu nu mai înteleg aceste dezbateri pe tema duelului între bărbat și femeie. Adică situația nu este destul de clară sau ce? Chiar trebuie să amintim că femeile sunt inexistente în domeniul culturii sau că toți marii lideri ai lumii au fost, sunt și vor fi bărbații?
De fiecare dată când m-am confruntat cu dezbateri pe această temă, toate femeile, de altfel ca și primul specimen care ți-a răspuns la întrebare, au invocat nevoia fiziologică a bărbatului de femeie. Deci practic ele recunosc că ăsta e cam singurul lor scop. Cum ar spune Cioran, sunt doar niște nulitați simpatice, cu care poți experimenta iraționalul.
După părerea mea, singura lor calitate deosebită e că pot procrea și asigură răspândirea și menținerea speciei, desigur și aici fiind "ajutate" de bărbați.

| MindFreak a răspuns:

MrSmith se referea la faptul că citatul lui Călinescu ne era destinat nouă bărbaților, nu la întrebarea ta.
Tu mi-am citit răspunsul înainte de a-mi adresa întrebarea aia ineptă?
Îmi întărești mai mult convingerile despre femei.

| MindFreak a răspuns:

@ÉrotiqueConseils nu am suferit nicio dramă, asta este părerea mea despre femei. Nu am zis că nu trebuie iubite sau respectate ori că trebuie schingiuite, băgate în lagare de muncă forțată și apoi gazate, am spus doar că sunt cu mult inferioare bărbatului și că acest lucru este vădit, iar ele ar trebui să se conformeze și să-și însușească acest lucru ca atare.
Tu n-ai văzut că doar femeile sunt cele care lansează teme de discuție misogine? De ce? Pentru că sunt slabe și sunt și ele conștiente de acest lucru, chiar dacă nu recunosc. La astfel de subiecte ele așteaptă răspunsuri în genul: "Da, femeia este minunată, este o fiintă extraordinară etc. ". La un răspuns mai acid și mai aproape de adevar, încep să ia foc și să înceapă să elucubreze.
P.S: Să ști că Oscar Wilde era homosexual! rolling on the floor

| MindFreak a răspuns:

@ErotiqueConseils mă simt profund jignit de penultima ta afirmație. Să ști că mi se spune Seducătorul din Sevilla încă de pe vremea grădiniței. Mai mult, am spus clar că sunt pentru menținerea și perpetuarea speciei, deci te asigur că orientările mele sexuale sunt către niște ființe extraordinare, și anume către minunatele femei. Și faptul ca ne apropiem vertiginos de 7 miliarde de "bipezi" pe această planetă al cărei mediu are un suport limitat, sugerează faptul că principala preocupare a femeilor e să toarne plozi și de asemenea, îmi întărește afirmația din primul răspuns.
În legătură cu comparațiile tale nu pot să spun decât că mă simt foarte onorat, în special de comparația cu Friedrich Nietzsche.
Te-am salutat, ființă extraordinară!

| MindFreak a răspuns:

Sănătate și ție petală de trandafir!

| WR104 a răspuns:

Tot ce spun oamenii in general este pe jumatate adevarat, trebuie sa si creada cineva ce zic astfel de oamenii ca sa fie adevarat in totalitate. Femeia este egala barbatului.Fizic femeia ar putea sa fie la fel de puternica ca si barbatul. daca ar vrea dar nu asta este rolul ei la fel cum rolul barbatului nu este acela de a purta fustita si a vorbi precum MindFreak.

| FuckOnCocaine explică:

MindFreak, ce-mi poți spune despre voi, bărbații?
Cu ce sunteți mai presus?

MrSmith, întrebarea este pentru ambele sexe.

| FuckOnCocaine explică:

Înainte să-ţi citesc eu răspunsul ar trebui să ţi-l citeşti tu; nu ştiu cum se face, dar şi tu îmi întăreşti mai mult convingerile despre bărbaţi. Ce coincidenţă!

| FuckOnCocaine explică:

NoChanceForUs, De ce nu v-am trimite noi pe voi la sapă?
Păi suntem egali sau nu mai suntem?

| FuckOnCocaine explică:

Nicu, femeia ca un cal?!

Be serious. De unde ți-a venit asta?

| ema69 a răspuns:

Pai daca asa personalitate dezvoltata au unii,de pot imrumuta si la FEMEI,de ce nu pot vedea mai incolo de ce a vrut saracu' G.C sa spuna? Il cred asa pe cuvant? Noroc ca nu a zis ca toti barbatii trebuie sa se arunce in fantana, ca acum ar fi lumea mai bogata prin lipsa unora(cam ca cei ce s-au intrecut la dat raspunsuri din care reiese ca sunt "superiori", doar pentru ca sunt barbati). Toata stima pentru barbatii adevarati care constientizeaza ca a fi superior nu tine de a fi femeie sau barbat.

| DjTactumare a răspuns:

Nu sunt si nu voi fi femeie laughing dar vreau sa raspund,putin imi pasa mie de ce a scris Calinescu, eu sunt asa cum vreau si cum imi dicteaza constiinta, asa raspundeam daca eram femeie >:d

| Simpatic a răspuns:

Nu,toti veniti cu temele de la literatura sau matematica.G.Calinescu (marele critic roman) nu a luat in calcul existenta efemera a "femeii fatale".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt de acord. femeia nu e o fiinta slaba.si nici nu imprumuta personalitatea barbatului.este o fiinta puternica, independenta si libera.in casnicie fiecare are un rol bine definit, cu nimic mai prejos unul fata de celalalt.in societate toate femeile sunt egale cu barbatii.in drepturi si indatoriri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de care anume femeie vorbeste Calinescu. Aratati-mi-o pe cea care el si-a ales-o ca model si va spun parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti zic un secret dar nu mai spui la nimeni don't tell anyone, femeia e ca un cal( ma scuzati doamnelor ),daca ar stii ce puteri are, noi masculii, am defila ca bubico cu zgarda la git, G.Calinescu a zis asta cind era bunica fata mare asa ca nu mai sta in picioare, nu mai victimizati ca v-am facut toate poftele, e dracovenia naibii