| anonim_4396 a întrebat:

Fiindca nu am primit un raspus, dati-va cu parerea va rog apropo de avort.cand incepe pacatul? cand te mas -turbezi si-ti arunci samanta pe pereti? sau cand face femeia intreruperea da sarcina? vreau sa stiu daca semnez lista lui gabrielutu pentru legea aia?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Nu stiu unde se spune in biblie ca masturbarea este pacat, insa categoric porunca a sasea spune "sa nu ucizi". Singurul lucru ramas nestabilit este momentul inceperii vietii. Personal consider ca viata incepe inainte de nastere, de aceea consider avortul imoral.

14 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pacat este si cand arunci samanta pe pereti, insa e pacat de zugraveala. Avortul devine cred pacat in momentul in care consideram ca viitorul om are viata. Sincer nu stiu exact care este momentul si cum pana acum nu am fost pus in postura de a fi tata fara voie, nu vad de ce as fi de acum incolo.

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Este irelevant daca biblia le considera pacate atat timp cat lumea e diversa si exista si practicanti ai altor religii (musulmani, budisti, etc). Ele sunt pacate doar pentru crestini.
Ca societate a secolului 21 ne bazam in primul rand pe Declaratia Drepturilor Omului. Pe scurt, fiecare om are libertatea de a face ceva atata timp cat nu ingradeste libertatea altuia.
Atata timp cat un om, in spatiul sau privat, isi varsa samanta pe pereti sau o femeie face avort asistata medical, nu ingradeste libertatea celorlalti nu vad de ce a se condamna acest lucru, legal vorbind.
Moral, fiecare dupa credinta proprie este dispus sa creada si sa faca orice in privinta asta, atata timp bineinteles cat nu-i ingradeste libertatea celorlalti.

eileen
| eileen a răspuns:

Asa este, sunt de acord cu harciog. Biblia le condamna pe amandoua.

eileen
| eileen a răspuns:

Pacatul incepe, daca asta voiai sa stii atunci cand te-ai masturbat si atunci cand ai avortat.

| Cryss a răspuns:

Pai eu zic ca e atunci cand femeia face intreruperea de sarcina happy, e pacat sa iei viata cuiva sad.

auran
| auran a răspuns:

Avortul

| tukhey23 a răspuns:

Nici una.Eu imi amintesc ca d-zeu nu a zis ca e pacat sa avortezi sau sa te masturbezi.Astea sunt niste pacate inventate de oameni, sa fim realisti... e greu sa ''facem'' diferenta intre pacate.Eu zic sa numai pui astfel de intrebari ca nu are relevanta. sincer...
Si vechi egipeteni faceau avorturi, si mare parte din religie. de acolo se ''trage'' sa zic asahappy

| gabimaris a răspuns:

... dar, decat sa violezi pentru ca hormonii tai tropaie, mai bine te masturbezi...si decat sa aduci pe lume un copil caruia de cate ori te supara sa-i zici "mai bine faceam un avort", mai bine faci avort!

| JustMeFlory a răspuns:

Masturbarea, sexul, gandul la aceste lucruri sunt pacate inainte de casatorie! si avortul este un pacat...omori o fiinta care nu are nicio vina.

| NimeniCuActe a răspuns:

Masturbarea implica doar imaginatia, visul, dorinta in timp ce avortul implica o viata. Faceti si voi diferentahappy

| bibitza a răspuns:

Pai daca Biblia le condamna pe aman2 asta ar insemna ca femeie sa nasca copil dupa copil sau sa faca dragoste doar de cateva ori...ai facut 2 -3 copii gata cu dragostea pentru ca nu cred ca in ziua de azi mai indrazneste cineva sa se gandeasca sa faca mai multi de 2-3 copii. ceea ce consider eu ca este cu adevarat pacat este avortul ...desi daca Doamne fereste ramaneam insarcinata pana la varsta asta (19 ani) sincer cred ca ma gandeam la avort...cresterea unui copil implica multe lucruri...in primul rand ai responsabilitatea inca unei vietii...eu abia avem grija de viata mes dar si a unui copil...cred ca mai bine nu dai viata unei vietii decat sa iti bati joc de ea!

| giulya85 a răspuns:

Pacatul cred eu ca este atunci cand femeia face avort.cat despre ***te masturbezi si arunci samanta pe pereti*** nu cred ca are vreo mare importanta... ce urat suna fraza ta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Biblia le specifica pe amindoua ca fiind pacate

| rhea a răspuns:

Mi se pare incredibil ca inca se mai vorbeste de masturbare ca de un pacat.hai sa renuntam la masca asta de popor puritan...pacat mai mare este sa faci un copil cand nu-l doresti sau nu-ti permiti sa-l cresti si sa traiasca si el si familia cu resentimente toata viata.