| ribak a întrebat:

Filosofia stoica e pro sau contra crestinismului? Sau nu are nimic de a face cu asta?

4 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Ar fi fost destul de greu să fie "pro" sau "contra" creștinismului având în vedere că filosofia stoică a fost dezvoltată cu vreo 300 de ani înainte de apariția creștinismului.

Este ca și cum ai întreba dacă Isaac Newton era pro sau contra mașinilor autonome.

| ribak explică (pentru johnnny123):

Stoici aveau vreo religie? Credeau in Dumnezeu?

| johnnny123 a răspuns (pentru ribak):

Erau Panteisti, adică credeau că "Dumnezeu" este echivalent cu universul material, ca universul este un mare organism viu cu toate părțile interconectate. Iar oamenii, fiind parte din acest univers, sunt parte din divinitate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru johnnny123):

"Erau Panteisti, adică credeau că "Dumnezeu" este echivalent cu universul material, ca universul este un mare organism viu cu toate părțile interconectate. Iar oamenii, fiind parte din acest univers, sunt parte din divinitate."

"Iar unii dintre filozofii epicurei şi stoici discutau cu el, şi unii ziceau: Ce voieşte, oare, să ne spună acest semănător de cuvinte?" - Fapte 17:18.