| anonim_4396 a întrebat:

Fiti antena aici! greutatea obiectelor pe pamant se datoreaza gravitatiei, adica fortei indreptate spre centrul pamantului care rezulta din rotatia pamantului in jurul axei sale...pamantul are un moment de rotatie apreciabil si un neamt a descoperit o lege conform careia acesta se conserva(in 1915)...
obiectele la inceput se opun invartirii cu masa lor inertiala, dar apoi sunt trase cu frecarea...
einstein si newton bajbaie... ceilalti nu se pun...
ma poate urmari cineva?

9 răspunsuri:
| Dreamer a răspuns:

Da obiecte se opun datorita inertiei...insa este o forta infima fata de forta gravitationala a pamantului, este ca si cum ai stranuta spre un tanc cu premisa sa-l muti din loc.
Singura sansa ar fi sa avem o planeta vecina foarte apropiata care sa aiba o rotatie in contrasens cu rotatia pamantului nostru...atunci rotatia pamantului s-ar incetini, ziua ar dura mai mult si cu timpul probabil ca ar scadea si gravitatia insa nu miraculos.

PS: Dar acum cine isi doreste o gravitatie redusa respectiv o lume in slow motion cand noi traim in era vitezei?! Yeah, I don't think so either!

| anonim_4396 explică (pentru Dreamer):

Uite-te la formulele de calcul-inertia fiecarui obiect depinde de masa lui, capishi? tu ce masa ai la pranz?winking...

| Dreamer a răspuns (pentru anonim_4396):

Da prietene stiu si eu asta...dar tot nu inteleg unde bati matale sau nici tu nu capishi ce vrei sa zici? happy

| TychoB a răspuns:

Interesanta teorie, dar cum explica aceasta ca restul corpurilor care se rotesc mult mai repede decat pamantul (de exemplu roata de la masina) nu au gravitatie comparabila cu cea a pamantului?

| anonim_4396 explică (pentru TychoB):

Depinde de masa inertiala...ce masa are o roata de masina comparabil cu pamantul? uite-te la dinamica bicicletei ca e interesant...

| seagate a răspuns:

Cazzate.

| anonim_4396 explică (pentru seagate):

Vafanc,mascalz...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oare cand o sa-mi ia americanii teoria s-o prezinte drept a lor? deja le-am spus-o de cativa ani...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce vrei ma vere?