| PhoenixOfWar a întrebat:

Fizica cine stie am nevoie de raspuns cu A sau F, daca se poate sa fie si JUSTIFICATE. Dau faunda!

1.Imaginile virtuale pot fi proiectate pe un ecran (A/F)
2.Imaginiea unui obiect real plasat in fata unei oglinzi sferice concave e mereu virtuala (A/F)
3. O lentila divergenta poate forma imaginea reala a unui obiect, (A/F) Mersi mult.

Răspuns Câştigător
| IoNuTz96 a răspuns:

Raspunsul la intrebarea 1 este fals, doar cele reale pot fi proiectate pe un ecram, imaginile virtuale pot fi vazute cu ochiul daca razele de lumina intra in ochi. Intrebarea 2 este adevarata pentru ca oglinzile concave intotdeauna porduc imagini virtuale. Intrebarea 3 este adevarata, in unele cazuri poate forma si imagini reale, nu mai stiu exact dar cred ca atunci cand obiectul se afla intre focar si centru de curbura sau la distanta dubla a distantei focale. Funda? big grin

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La 2 era convexa nu concava tongue