| sabin89 a întrebat:

Fizica - în special cea cuantică - a devenit un instrument al biologiei, în sensul că studiază și încearcă să explice procesele biologice.
La ce concluzie s-a ajuns până în prezent? Procesele biologice pot fi reduse la cele fizice sau, în ultimă instanță, ele conțin ceva aparte, care nu are nicio legătură cu fizica?

4 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Fizic, chimic sau biologic sunt doar moduri pragmatice de a clasifica natura fenomenului. In realitate, functionarea oricarui sistem poate fi explicata prin interactiunea subsistemelor ce il alcatuiesc. Comportamentul oricarei celule, oricat de complex ar fi, este guvernat de fenomene fizico-chimice. Nu exista o vointa proprie, nu exista nici-o fantoma in masinarie. Acel neuron nu decide cand sa transmita influxul nervos mai mult decat decide o bula de ulei cand sa urce la suprafata apei. Iar comportamentul tau este dictat de comportamentul fiecarui neuron, ceea ce inseamna ca si tu, la randul tau, esti o asemenea masinarie biologica, iar deciziile pe care le iei sunt la fel de libere precum "decizia" acelei bule de ulei de a se ridica la suprafata.

| sabin89 explică (pentru Inferno):

Are sens. Și nu, nu mă gândeam la fantome.

| Seba2013 a răspuns:

Am citit astazi ceva (nu mai stiu cartea) ca sa vobea de DESMATERIALIZARE. O sa caut cartea pe viitor. Insa se vorbeste ca exista un REDUCTIONISM. Se vorbeste de o stiinta Cap iar celelalte subordonate. Asta nu inseamna ca celelalte PARTI nu isi pot cere automia si guvernul. TOTUL nu este egal cu PARTEA. Biología este PARTE nu TOT. Cognitia este o o stiinta care are o CAUZA mai superiora. Biología este efectul (a doua cauza) a primei cauze (cognitia). Frontiera continului sau a cuantitativului ne invata Herclit care spune ca se produc niste SARITURI (discontinuri). Unívoc, echivoc si analog. Diferenta, echivalenta. Metodul Comparativ: asmanare-diferenta.

Materializarea este o FORMA de a Vedea lucrurile. Exista mai multe forme. Nu stim daca aceste Forme de a vedea lucrurile se Separa sau Unesc. Ele pot ajunge Dicotonomice(razboi) sau Analogice (alianta). Sa ai parti inferioare este un atribut. Insa cand acest atribut se transforma in dusman doar marea sinteza stie.

In Stiinta Política CUANTIFICAREA inseamna Masura. Se vorbeste de 3 Operatiuni. Vezi Lazarsfeld y Barton, Gradație (egal, mai mare, mai mic). De la lógica clasificarii (egal-diferit) ajungem la lógica Gradației.