| anonim a întrebat:

Foarte multi dintre noi am citit biblia, insa am citit si evangheliile apocrife.intrebarea mea este, de ce evangheliile apocrife nu sunt recunoscute de catre biserica, ce interes au sa nu le recunoasca si care a fost criteriul prin care au fost numite "apocrife" de catre biserica? inspiratie divina?

Răspuns Câştigător
| TipulVerde a răspuns:

Intraba-l pe Constantin. La Niceea, cand s-a autoproclamat smecher-sef pe Biserica el le-a ales pe astea care alcatuiesc biblia. Din sutele care erau astea probabil ca le conveneau lor. Stii cum e, fiecare povesteste cum a vazut el. Interesanta e evanghelia lui Iuda.

25 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Apocrifele deranjeaza prin continutul lor..."eretic". E vb de MAI MULTE EVANGHELII care au fost excluse cand s-a format biblia, noul testament, printr-un viclesug de prost gust. Apoi au aparut altele ca de exemplu "Manuscrisele de la marea moarta" in care Enoh povesteste cum a fost plimbat cu un vehicul in spatiu. etc.adica cum zice psiholoaga."folclor".

| Parintele a răspuns:

Rectific... Oliana. Scuze.

| Parintele a răspuns:

Si Oliana, intelegem ca esti catolica, dar sargul tau cu care exalti in credinta catolica ma face sa cred ca nu esti departe de fanatismul sectantilor de pe site. Sa nu te superi, dar scrii prea mult despre ceva ce nu ai vazut. Cat despre abureala de la Fatima.trebuiau sa aiba si catolicii o minune in momentul in care cultul lor este declin. Si ca dovada.prea multe secrete, minuni, fantezii. Deja mi-e greata. Trebuia sa spuna adevarul intreg.

| Parintele a răspuns:

Emil... taci ma. ce naiba, ma dai de golhee hee

| danut a răspuns:

Unele scrieri apocrife sunt scrise chiar in primul secol al erei noastre, adica in perioada in care au fost scrise si scrierile canonice, vezi ca exemplu evangelile celor 4 fete a lui Filip. Problema a aparut sau mai bine zis s-au diversificat in functie de importanta si utilitatea lor. Scrierile Canonice (adica cele cunoscute in Biblie) au fost alese deoarece importanta si aplicativitatea lor face referire la intreaga Lume si pe un timp lung sau vesnic valabil. Scrierile apocrife fac referire la un spatiu restrans, in general "loco", pe o perioada scurta de timp si fara aplicativitate universal valabila ci doar de genul: "punct ochit, punct lovit". In orice caz scrierile apocrife nu aduc nici o modificare de idei sau principii cartilor canonice ale Bibliei ci le intaresc ca principi.

regis
| regis a răspuns:

Pai cred ca au fost numite apocrife tocmai pentru ca nu fac parte din Biblia bisericilor crestine. Criteriul dupa care au fost alese este inca subiect de disputa. Unii afirma ca alegerea cartilor care sa fie incluse in noul testament a fost rezultatul unui vot intr-un conciliu (de obicei este invocat Conciliul de la Niceea). Altii sustin ca Noul Testament in forma pe care o cunoastem astazi s-a definitivat la inceputul secolului III, in timp ce primele concilii au avut loc abia un secol mai tarziu.

regis
| regis a răspuns:

@andrei - cum ai fi vrut sa pomeneasca Iisus despre niste scarti scrise de urmasii sai? Cum ai fi vrut sa citeze Iisus din Noul Testament, cand acesta prezinta viata si invataturile lui? Lucrurile stau putin invers, evangheliile citeaza din Iisus, nu Iisus din evanghelii.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Draga emil (sau dragule emil?happy

Pentru acest fapt eu calific Biserica ipocrita. De ex, musulmanii recunosc Biblia ca fiind prima carte sfanta, insa sunt de acord ca prin transmitere aceasta a suferit modifica mari fata de Coran care a fost copiat litera cu litera si nu a fost modificat nimic, dupa interesul nimanui. E posibil sa fi suferit mici diferente atunci cand au adaugat si vocalele, pentru ca initial erau scrise doar consoanele.

Inca un motiv pentru care Biserica pe mine, intr-o zi, ma va excomunica.

| anonim explică:

@cecilia-de aceea am si pus aceasta intrebare.tongue

| anonim explică:

@oliana-tin sa te contrazic. faptul ca au fost descoperite mai tarziu, asta nu duce automat la concluzia ca au si fost scrie cu mult dupa moartea lui isus.si iti dau numai un exemplu:evanghelia lui pseudo-toma, este atestata pentru prima data in evanghelia lui ioan, a lui ioan gura de aur. iar cat priveste ceea ce spui tu, si eu ma intreb, insa altceva, papa ioan paul al II, a spus ca daca profetia se facea cunoscuta omenirii in acel moment, pamantul s-ar fi salvat, insa acum, nici el nu a dorit sa o spuna, deoarece este infricosatoare. a dat un raspuns vag, cum ca oricum se va implini, si nu are rost sa o mai faca cunoscuta.este normal ca o singura persoana sa decida viitorul unei intregi planete? fecioara maria s-a aratat in anul 1860, Theresei Steindel, o călugăriţă din Australia, Fecioara şi-a completat descrierea, spunând că: "O boală cumplită, nevindecabilă, îi va lovi pe oameni şi îi va lăsa fără apărare. Radiaţiile venite de sus vor acoperi lumea de flăcări’’. sa fie oare vorba tocmai de acest strat de ozon, si de gripa porcina?
După încă 16 ani, o călugăriţă carmelită din Palestina a recepţionat încă o informaţie: "Vor fi trei zile de întuneric complet, şi în acest răstimp, trei pătrimi dintre oameni vor dispărea".
Acest lucru duce cu gandul la inversarea polilor magnetici ai pamantului, pe care specialistii o prevad cat mai curand.in momentul in care polii magnetici se vor inversa, pamantul se va opri din rotatia sa, iar acceleratia gravitationala va disparea.
Aceste profetii le-a facut publice biserica, nu au aparut pe ‘’surse’’.

| anonim explică:

@danut, tu ai dreptate, insa sunt scrieri care fac referire strict la o perioada a lui iisus, pe care biblia nu o specifica. fac referire la anii copilariei lui iisus.de ce trebuie sa fie apocrifa, si sa nu fie adaugata in biblie?

| anonim explică:

No god, sa inteleg ca fuge gandul mereu spre psiholoaga? rolling on the floor rolling on the floor

| anonim explică:

Offf! scuze, insa nu a auzit psiholoaga. rolling on the floor
insa intr-un fel imi este mila pentru ea. rolling on the floor

| anonim explică:

@zbenguici-ai perfecta dreptate.insa imi pare rau ca lumea nu vede adevarata fata a bisericii, care pentru mine nu inseamna si dumnezeu, biserica este o simpla institutie, si ca oricare institutie de pe acest pamant, poate fi corupta. uneori imi si vine sa rad cand vad cata prostie zace in unii, si asta numai gandindu-ma la un caz recent in care lumea se inchina unor oase de animale.deci nu imi vine sa cred ca in secolul XXI se poate intampla asta.winking

| andrei_5514 a răspuns:

Nici Isus şi nici scriitorii Scripturilor greceşti creştine nu s-au referit la ele şi nu au citat din ele vreodată. Biblistii de asemenea afirma cu tarie ca nu sunt in armonie cu restul cartilor, ceea ce inseamna ca proveninta nu este de la Dumnezeu.

| borsec a răspuns:

Nu prea am citit niciunul nici biblia nici evangeliile de nu stim sa raspundem laughing

| Shery a răspuns:

Cartile Apocrife, in majoritatea lor nu sunt deosebite de cele canonice decat prin dezbateri teologice sau puncte de vedere diferite de cele canonice. La Evrei Cartile Apocrife au fost excluse din trei motive principale (1) nu a fost confirmata vechime lor; (2) limba compozitiei nu a fost Ebraica si de aici nu a fost confirmata sfintenia; (3) au fost prea Crestine, adica au avut un continut mesianic legat de Iisus. La Crestini motivele au fost: (1) in periaoda de inainte de Iisus, nu au fost incluse in canonul Biblic Evreiesc; (2) din perioada de dupa caderea biserici Crestine din Ierusalim, au fost considerate prea Iudaice; (3) au promovat invataturi care nu au fost incluse in cele 4 Evanghelii (4) au avut un continut considerat eretic (gnostic).
mai multe lamuriri gasesti aici: http://theo-phyl.blogspot.com/......bliei.html

| adyth a răspuns:

straight face eu nu am citit nici Biblia (doar cate ceva din ea de curiozitate)
:-s

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evangheliile apocrife sunt scrise cu mult dupa intamplarile relatate in Noul Testament, de catre oameni care au trait si au scris muuuult dupa Cristos si din auzite sau de urmasii celor care nu au acceptat Invierea, etc. Noul Testament (Cele 4 Evanghelii, Faptele apostolilor, Scrisorile si Apocalipsa) au fost scrise incepand cu anul 40 - Matei si terminand cu anul 100 - Ioan, cu cea mai completa Evanghelie. (Isus, stiti ca a murit in anul 33.) Noul Testament a fost scris de catre apostolii lui Isus, cei care au fost invatati de Isus timp de 3 ani ce au de facut pina la moartea Lui si dupa moartea Lui, pana la a doua Sa venire. Biblia este scrisa "la prima mana" am putea spune. Apocrifele sunt folclor, de aceea nu sunt recunoscute.
Eu as intreba altceva, pentru ca Biblia este clara si de netagaduit; este istorie si adevar. Intreb, de ce ascunde Biserica Secretul al 3-lea de la Fatima? Este mult de povestit despre Fatima si secretele ei; pe scurt: Fecioara Maria a aparut la Fatima in 1917 de 6 ori, din mai pina in oct. in fiecare zi de 13, la 3 copii. Lor le-a spus 3 secrete, din care au fost dezvaluite doar 2 integral si al 3-lea partial. Tot ce a spus atunci Fecioara Maria s-a implinit. Portugalia nu va intra in razboi, daca populatia va crede in aparitie si se va ruga pentru pace (adevarat); un mare om cunoscut in lume va fi asasinat pentru ca va fi un om al lui Dumnezeu.(adevarat) Papa Ioan Paul al II-lea a fost impuscat in ziua de 13 mai 1983, dar a supravietuit! (aniversarea primei aparitii). Exista o fotografie surprinsa in acel moment in care se vede cum Papa, este sustinut de o umbra de mana feminina in momentul caderii, dupa ce a fost impuscat. Pentru ca a simtit protectia Fecioarei, Papa a depus glontul in coroana statuetei Fecioarei Maria de la Fatima. Fetita careia i-a fost incredintat secretul al treilea, a trait pina inainte cu exact o luna inainte de moartea Papei, la Coimbra intr-o manastire unde nu a fost lasata sa ia legatura cu nimeni, iar caietul sau de insemnari in urma aparitiilor si a mesajelor pe care le-a primit toata viata, a disparut. Papa cunostea secretul si l-a facut cunoscut inca inainte de 1983 catorva sefi de stat si capi ai Bisericilor, dar nu a fost luat in seama. Dimpotriva, a avut loc atentatul!
In mare, secretul se referea la distrugerea Bisericii lui Cristos si nu oricum, ci chiar din interiorul ei. Toate incercarile celui rau de a distruge omenirea si credinta au esuat, dar ultima, prin chiar preoti, va reusi. sad. Nu stiu daca veti gasi pe internet povestea aparitiilor de la Fatima, pentru ca nimeni nu are interesul sa spuna adevarul ci doar o poveste frumoasa. Cert este ca in Portugalia oamenii sunt credinciosi si traiesc evenimentul Fatima zilnic in Sanctuarul de acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca au unele "scapari" care le-ar putea face interpretabile (si au si fost supuse interpretarilor din partea gnosticilor care sustineau ca gasesc sensuri ascunse nu tocmai "crestine"). Au fost numite apocrife fiindca asta si inseamna:ca sunt ...ascunse. Grea intrebare, Emile!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot ce este scris in biblie au hotarat cele sapte sinoade ecumenice.acolo au fost oameni sa preoti cu pregatire, sufleteasca, si cu har, nu oameni care-si asma riscul sa duca in ratacire atata amar de omenire, in atata timp. poate o fi fost unul doi slujitorii satanei dar nu toti, si stim ca satana este intotdeauna rusinat de dreptatea cuvantului lui DUMNEZEU. evangheliile apocrife nu sunt sigur inspirate de duhul sfant. pot fi intr-adevar folclor.si la evrei se spune; tora are 1000 de fete. iar cartea lor sfanta talmudul nu -l contesta nimeni, doar ale culte. apropo; de ce sapte sinoade ecumenice? nu sase, nu 0pt.SAPTE.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

No God, cultul catolic nu este in declin si la Fatima nu a fost abureala. Crezi ce vrei! Nu sunt fanatica, tu esti un ateu carcotas laughing Daca ti-e greata, ia lamaie si trece. De ce scrieti mereu despre subiecte religioase? ca sa puteti sa il injurati pe Dumnezeu sau sa ne faceti fanatici? Nu ar fi mai corect sa uitati subiectul si atunci nu mai raspundem.
Uite, eu nu mai raspund la subiecte religioase, va las in durerea voastra! Si de fapt pot sa si dispar de pe site pentru ca numai despre balarii, sex si culinare se bate campii. Ciao, pa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma uit la no god si dau dreptate intr-o privinta.multe minuni si povesti au fost fabricate dea lungul istoriei, si de aceia trebuie sa ascultam mai mult de Dumnezeu decat de oameni.fiindca sunt minuni care chiar nu pot fi contestate.de aceia acum toate acestea sunt verificate si autentificate de catre biserici.folclorul e folclor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebare veche.aceleasi raspunsuri.parca sunt casete.nu a-ti mai citit intre timp?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai, voi nu stiti ca si astea fac parte din planul lui dumnezu pentru lume? Ce stupid. Probabil ca unii ne cred tare prosti. Are ceva daca nu vreau sa fac parte din prostime?