| alexutza222 a întrebat:

(funda + voturi)Buna!
Pt scoala am de citit 2 carti (la alegere ) din cele de mai jos, voi ce mi-ati recomanda?
1. Lev Tolstoi-Anna Karenina
2. I. Turgheniev-Un cuib de nobili sau Prima iubere
3. Dostoievski-Crima si pedeapsa
4. V. Hugo-Notre Dame du Paris sau Mizerabilii
5. T. Hardy-Jude Nestiutul sau Doi ochi albastri sau Tess d'Uberville
6. T. Dreiser-Otragedie americana
Tin sa mentionez ca m-am apucat de Tess d' Uberville ( T. Hardy) si nu prea imi place, vrea sa citesc altceva.
Mie imi plac in mod special cartile fara descriere (excesiva!) si daca se poate mai scurte si mai citibile si inteligibile (cum spun eu happy )

Va multumesc! kiss

Răspuns Câştigător
| harciog a răspuns:

Cineva care a citit intr-adevar tot ce ai spus isi va da seama imediat ca toate operile scrise in perioada aia oglindesc viata tuturor din timpurile respective toti fiind contemporani mai putin Thomas Hardy dar asta a scris despre dragoste. Dostoievski 1821, Tolstoi1828, Turgheniev 1818, Hugo 1802, T Dreiser 1802 si Hardy, din cite imi amintesc, in jurul anilor 1839-1843.Deci orice vei citi e literatura specifica timpului respectiv.

11 răspunsuri:
| saharabya a răspuns:

Am auzit ca Lev Tolstoi-Anna Karenina
si Hugo-Notre Dame du Paris sau Mizerabilii
sunt niste carti destul de frumoase (eu nu le-am citit, si nu stiu daca au descriere lunga sau nu, dar mai multe persoane spun ca sunt foarte frumoase)

| Bowl a răspuns:

6. T. Dreiser-Otragedie americana

3. Dostoievski-Crima si pedeapsa

| MasterGoldX a răspuns:

Iti recomand Lev Tolstoi - Anna Karenina si Dostoievski - Crima si pedeapsa.

| Pufariiiiiiiiiin a răspuns:

V. Hugo-Notre Dame si mizerabili, sunt niste carti exceptionale care merita sa le citesti cel putin eu am ramas impresionata de acestea. daca nu ai chefde chtit vara asta si ai vrea sa te distrezi mai mult te'am sfatui sa intri pe www.trilulilu.ro si cauti la audio (daca gasesti) una din povestile de mai sus asa poti sa-ti rapesti cel putin 2 ore jumare din vacanta;). sper ca te-am ajutat si mult noroc cu cartile

| bamse a răspuns:

Eu as citi

1. Crima si pedeapsa ( Dostoievski )
2. Anna Karenina

| HeadUpAndSmile a răspuns:

Nu stiu ce sa zic... eu am citit victor hugo-mizerabilii si este o carte exceptionala...nu este atat de scurta cum probabil ai vrea u (ea este in 3 volume) dar ti-o recomand din toata inima spor la citit! si sper ca ti-am fost de folos

| harciog a răspuns:

Vreau sa-l rectific pe Dreiser si sa-l duc de la anul 1802 pe la anul 1871.

| carminaburana43 a răspuns:

E inca destul timp in vacanta asta.Ti-as recomanda sa le citesti pe toate ca ramai cu impresii deosebite din fiecare totusi pe Tomas Hardy as pune pe ultimul loc pentru ca se axeaza mai putin pentru a comunica ceva deosebit e mai mult pentru a delecta cu o poveste de iubire.Tragedia americana a lui Dreiser e bazat pe ceva real caci si marile iubiri pot muri daca unul din parti se complace intr-o anumita situatie si lasa totul pe umerii unei femei.

| AG a răspuns:

Crima si pedeapsa si Notre Dame de Paris. Sunt geniale:X

| Summer5505 a răspuns:

Lev Tolstoi-Anna Karenina si Dostoievski-Crima si pedeapsa

| pwp a răspuns:

4. V. Hugo-Notre Dame du Paris sau Mizerabilii