| Stefunny a întrebat:

Fundita!happyCe expresii filosofice stiti? Im plac mult.

Răspuns Câştigător
| bogdan74688 a răspuns:

Is good to be important, but is more important to be good happy

10 răspunsuri:
| Maximus a răspuns:

"Prostia este o suferinta nedureroasa a inteligentei." (Emil Cioran)

| AG a răspuns:

A filosofa inseamna a incerca sa raspunzi cu mijloace supermature la intrebari pe care si le pun copii. – Lucian Blaga

Filosofice sunt acele gandiri care intemeiaza oameni. – Lucian Blaga

Inaintea lui Locke, marii filosofi au stabilit in mod cert ce este sufletul omului; dar pentru ca nu stiau nimic despre el, e destul de firesc ca ei sa fi avut cu totii pareri deosebite. – Voltaire

Oare cate batai de inima pot umple nimicul, tacerea si tot universul? – Ionut Caragea

Exista poezie fara filosofie, dar nu exista filosofie fara poezie. – Tudor Vianu

Nu se poate invata filosofia, se poate invata doar sa filosofezi. – Immanuel Kant

La extrema oricarui gand este un suspin.

Două lucruri umplu sufletul cu veşnic nouă şi adâncă admiraţie şi veneraţie cu cât mai des şi mai stăruitor gândirea umană se îndreaptă spre ele: cerul înstelat deasupra mea şi legea umană în mine. Kant

Nu-mi daţi sfaturi. Ştiu să greşesc şi singur! Kant

Cel ce se târăşte ca un vierme, să nu se plângă dacă e strivit sub picioare. Kant

| geoka23 a răspuns:

Trecutu l-ai facut, prezentu-l traiesti, viitoru-l gandesti
Daca nu ai ce face citeste o carte.

| JeSa a răspuns:

''A filozofa, inseamna sa inveti sa mori''. (Platon)

Răspuns utilizator avertizat
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Bună.
Îţi recomand cartea,, Viaţa pe un peron" de Octavian Paler.
Găseşti acolo o mulţime de citate filozofice.
O seară plăcută!

pa, pa.

| Teiu a răspuns:

Nu te ajuta cu absolut nimic cunoasterea de citate filosofice daca nu le pui in practica.

| as0ter a răspuns:

Iubirea nu este o relatie intre 2 persoane.Este o stare a constiintei noastre. (o stare in care devenim putin mai luminati in unele cazuri)

| sis a răspuns:

Rasul e ca stergatorul de parbriz: nu opreste ploaia, dar iti permite sa iti vezi de drum. (Jeanne Wasbro)

| EBC a răspuns:

E foarte uşor să fii ateu când ai succes în viaţă, dar e foarte greu să fii ateu când eşti pe patul de moarte.