| Mayar a întrebat:

Haideti sa discutam despre cel mai controversat sentiment din istorie:Iubirea! Exista doar in povesti, sau nu?
Exista doar o singura jumatate in lumea asta pentru fiecare, o vom gasi oare?
E bine sa iubim? Sau doar devenim dependenti si vulnerabili?
E frumoasa iubirea? Merge cu armonia, sau provoaca durere?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Iubirea exista. A existat mereu si inca nu si-a spus ultimul cuvant.

In legatura cu partenerul ideal, cu acel suflet pereche, exista cu siguranta. Maxim unul raportat la ceea ce noi cunoastem la un moment dat. Poti ca intr-o viata sa nu iti intalnesti deloc un suflet pereche. Alteori poti cunoaste 3-4 suflete pereche. Ideea e insa ca niciodata nu vei cunoaste doua persoane alaturi de care ai putea fi fericit, in acelasi timp. Tocmai pentru ca trebuie sa inveti sa fii selectiv si sa descoperi aceste persoane deosebite.

Din pacate sunt si multe obstacole.

1. Nu prea stim sa cautam cu adevarat un suflet pereche. Ne multumim cu relatii trecatoare si superficiale. Pentru ca simtim ca trebuie sa le demonstram altora ca suntem fericiti. Si cand ajungi sa trebuiasca sa iti demonstrezi fericirea vei da gres. Pentru ca niciodata nu poti fi fericit mereu.

2. Exista o diferenta intre a iubi pe cineva si a avea o relatie cu respectivul. De multe ori sa cunosti partenerul ideal, acel suflet pereche al tau nu inseamna neaparat sa fii fericit de atunci inainte. Pentru ca spectrul rational isi spune si el cuvantul. Si atunci cand sunt sacrificii enorme de facut si trebuie sa renunti la toata viata ta se prea poate sa spui pas. Ramai cu inima alaturi de aceea persoana stiind ca a fost si ramane sufletul tau pereche ( cel de acum, nu obligatoriu si unicul).

Iubirea cea mai mare aduce cu sine dureri nepamantesti.

E bine sa iubesti. E bine insa sa stii pe cine iubesti. Sa nu te arunci in orice. Abia atunci cand simti ca ai un suflet pereche in spectrul vizual, sa incerci sa faci tot ce tine de tine ca sa fiti impreuna.

Iubirea e cel mai frumos lucru. Dar totodata si unul din cele mai incompatibile cu fericirea. Important e insa sa stii sa alegi cui ii oferi energia ta. Daca merita sau nu.

Daca dupa ce se incheie o relatie cu un partener ramaneti in relatii bune ( asta nu inseamna neaparat prietenie pentru ca e greu) si mereu te gandesti la el ca la o fiinta deosebita cu regretul ca n-a mers si o relatie, e clar ca aceea persoana a fost deosebita. Altfel l-ai acuza ca te-a ranit. Ca a fost fals.

Armonia e ceva din interiorul tau. Trebuie sa scotocesti mereu dupa ea. Armonia inseamna sa te impaci cu realitatea. Cu aceea diferenta dintre a iubi pe cineva si a putea si avea o relatie cu cineva.

Distanta, diferenta de varsta si perspective, situatia financiara si multe altele pot face ca doi parteneri ideali sa nu poata fi impreuna.

Important e sa stii ce vrei. Sa poti merge mai departe. Dupa o relatie incheiata normal ar fi sa poti spune ca ai avut norocul de a intalni o persoana deosebita si ca regreti ca nu a putut fi mai mult. Niciodata nu trebuie sa uiti o relatie, o persoana. Dar trebuie sa gasesti in tine armonia de care spuneai. Sa fii impacat cu tine, cu el, cu situatia. Ca nu s-a putut mai mult. Atunci cand o persoana te iubeste, nu e neaparat vina lui ca e slab. Vina lui ar fi daca nu te-ar iubi. Si asta daca ai merita iubirea lui. Pentru ca uneori trebuie sa ne gandim si asa. Nu suntem toti pe un drum drept. Totul e o scara. Unii suntem mai jos, unii mai sus, altii nici macar n-au indraznit sa urce pe prima treapta. Cand gasesti pe cineva mai sus decat tine datoria ta este sa il admiri. Fara sa ai pretentia sa ceri ceva cu adevarat. Sau daca indraznesti sa ceri sa fii constienta ca refuzul era ceva logic si n-ai de ce sa te superi. La fel cum trebuie sa iti dai seama ca nu ai de ce sa te simti rusinat daca trebuie sa refuzi pe cineva.

8 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Iubirea adevarata este cel mai sublim sentiment pe care il putem trai.A iubi cu adevarat inseamna a uita de tine, a te darui cu totul celuilalt.Adevarata iubire te inalta, te purifica. Dumnezeu este iubire.Un om egoist nu va putea sa iubeasca cu adevarat. Exista pentru fiecare jumatatea.Trebuie sa astepti si sa ai incredere.Ea/el va veni.

| harciog a răspuns:

Oricita argumente am aduce pro sau contra un lucru este sigur; stim toti ca exista numai ca nu vom putea demonstra, pentru ca nu sint cuvinte care sa exprime ce am simtit la asemenea intensitate. Iubirea adevarata va ramine tacere.

| mihaibrasov a răspuns:

Eu nu cred ca o sa gasim toti jumatatea aia. Lumea e prea fucked up ca sa fie asa frumos totul. Si unii traiesc parca inutil in propria lor nefericire, pribegesc fara rost pe strazi...

| Hăgiul a răspuns:

Iubirea NU este acelasi lucru cu dragostea. Daca nu simti dragoste pentru toata lumea, atunci nu iubesti. Daca simti dragostea doar pentru o persoana, esti indragostit.

| Corina_2584 a răspuns:

Hmm.- Deseori trecem pe langa,, marea iubire" o lasam in urma si spunem :,, Ma, n-a fost sa fie! ". Cu toate ca trecem pe langa ea, marea iubire va fi mereu in gandul nostru. Eu cred ca exista jumatatea fiecaruia, dar uneori nu traim cu ea, ci o lasam sa plece. Si cred ca intr-o buna zi fiecare sa-si gaseasca jumatatea, mai devreme sau mai tarziu toti o facem, asta e parerea mea.
- Da, e foarte bine sa iubesti si sa fii iubit.
- Iubirea pe langa ca este foarte frumoasa, este intr-un mod si urata. De ce? Gandeste-te, daca esti genu` de persoana care pune suflet in tot si maine iti da papucii, suferi nu? Dar oricum, dupa orice baiat tot un altul urmeaza, sau dupa oricare fata, tot o fata urmeaza. Nu trebuie sa suferi, pentru ca daca ti-a dat papucii inseamna ca nu te iubea suficient si gandeste-te ca nu te merita.
Cam asta am avut eu de spus. Funda?batting eyelashes:*

| mistikk a răspuns:

Pai ...eu zic ca exista doar ca este greu sa o controlam, exista pentru fiecare cineva,acel cineva care te face sa te simti special. uneori o gasim noi pe ea si alteori ne gaseste ea pe noi,e bine sa iubim si sa demonstram ca suntem oameni ca avem sentimente, este frumoasa dar provoaca si suferinta dar de aceea suntem pe pamant,ne nastem,traim,iubim, suferim, si murim

| AnnaDee a răspuns:

Tot ce ai spus e adevarat, chiar daca unii termeni sunt contradictorii. Iubirea provoaca fericire sau durere. E si bine, e si rau. Exista si in povesti, si printre noi.
Norocosi sunt cei ce nu au fost raniti de sageata focului. Nici nu cred ca nu exista victime, oricine a fost lovit de durere macar o data.

| vanessa_6993 a răspuns:

Iubirea. E doar un cuvant dar care trezeste in tine mii de sentimente. Iubirea e frumoasa dar uneori foarte dureroasa. Uneori as vrea sa pot controla iubirea dar ea te controleaza pe tine si nu mai poti face nimic e foarte puternica si vine cand nu te astepti. Iubirea e oriunde in povesti printre noi si in final e bine sa iubesti dar cu scopul ca poti suferii.