| GoodLuck10 a întrebat:

Hei! Am o intrebare mai ciudata laughing : cine a inventat limbile, adica de ce scaunul se numeste scaun si de ce nu altcumva, cine le-a dat numele astea sau ce cum s-a intamplat de se numesc asa?

11 răspunsuri:
| Osiris2246 a răspuns:

Au fost inventate in decursul timpului.

| KeNNT3D a răspuns:

Salut,asta m-am intrebat si eu dar n-am gasit raspunsullaughing

| Johndoe2023 a răspuns:

Pai scaunul se numeste scaun doar in romana. In engleza e chair spre exempul. Cand au facut scaunul pentru prima oara, fiecare i-a zis cum a vrut. si pana la urma a ramas scaun in romana

| Amrooo a răspuns:

Pai cum a spus si Osiris2246, au fost inventate in timp. Dupa ce inventa ceva, asa-zisul inventator ii dadea un nume inventiei.

| eQuinoxAlex a răspuns:

Sunt mai multe cauze:
1.Limba Romana este derivata din mai multe limbi:, latina, engleza, etc.
2.Inventatorul 'scaunului' asa a vrut sa ii puna numele.
3.Pe masura ce timpul trece apar tot si fel de chesti cu nume noi, asa era si inainte cat s-a inventat 'scaunul'sau nu mai stiu eu ce.
3.Uni inventatori dau la inventile lor numele propiu.
Si sunt 1000, dar astea sunt cele mai importante.
Daca nu te-am ajutat intreaba-l pe profesorul tau de Romana si sigur o sa stiewinking.

| Anonymunon a răspuns:

Pentru ca oricum ia sar fii spus semnificatia obiectului si folosinta ar fi folst aceeasi.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Fiecare trib si-a dezvoltat limba proprie. Apoi s-au inmultit si s-au raspandit. Apoi s-au influentat unii pe altii.

| TwiSt1997 a răspuns:

Chuck Norris a inventat limbile.De ce? Nimeni nu a avut curajul sa-l intrebe.

| Jipa95 a răspuns:

Intrebare in intrebare : Dar pe D-zeu cine l-a creat? laughing

| oprescudorin11 a răspuns:

Cred ca limbajurile de comunicare si le-au creat populatiile care locuiau si socializau. Se pare ca oamenii au gasit ca si animalele un limaj, mai mult sau mai putin articulat.
Orice comunitate a gasit indivizi mai respectati, mai autoritari, care au impus-au atribuit, anumite vorbe unor obiecte, fenomene, simtiri.
Pe vremuri, populatiile si comunitatiile erau mici si destul de izolate, asa incat, au fost nevoiti sa-si produca propriul limbaj, necesar pentru a se intelege. Mai tarziu, populatiile s-au marit, s-au subjugat unele pe altele pe anumite teritorii.Atunci, au facut schimb de cuvinte, si le-au modificat sau adaptat.De obicei stapanii si-au impus propriul limbaj.Limbajul trebuie sa acopere o arie extrem de larga a activitatilor, fizice, intelectuale, sentimentale, etc.
Eu ma intreb acum doar : de ce pelticii (englezii) si-au impus limbajul acum. Raspunsul este ca au fost buni luptatori dar si-au pierdut dintii in batalii invingatoare.
De ce rusii au limbajul asa de 'butucanos', si mi-am explicat prin faptul ca erau un popor rudimentar la inceput. Sau de ce grecii, care au fost un fel de leagan al civilizatiei actuale nu si-au impus limbajul. Greu de gasit raspuns. Cred ca s-au complicat, limba greaca nu e pentru oameni simpli.Care sunt majoritari.
Limbile exista insa atat la oameni cat si la tot regnul biologic.Limbile nu au fost inventate ci au existat de la inceput.Ca o necesitate de comunicare. Asa cum se poate la fiecare specie sau cultura.De alte limbi nu vorbim, caci au aparut din acelasi motiv, al necesitatii unui fel de comunicare.

| Florin_Gherhes_1995 a răspuns:

Religia crestina sustine ca limbile au aparut dupa incercarea omului sa ajunga la Dumnezeu construind turnul Babylonului. Dumnezeu a impartit oamenii dandu-le limbi diferite ca sa nu se mai poata intelege si sa coopereze pentru a-si duce planul la bun sfarsit.Bineinteles ca limbile s-au mai dezvoltat dupa, unele s-au contopit cu altele dand nastere unor limbi noi, cum de altfel este si limba romana care are in componenta si latina si daca si putina slava si maghiara.
Denumirea romaneasca de limba (lat.lingua,spaniola lingua, engleza language, etc) este data prima data de romani si provine de la organul folosit in vorbire (muschiul care in exercitare ajuta la emanarea sunetelor )
Sper ca totusi am facut o idee