| pufipuf a întrebat:

Hei lume.
Fratilor, ce.i cu deja.vu.urile (habar n.am cum se scrie )?
Funda!

Răspuns Câştigător
| Lizzu a răspuns:

Ceva din minte se repeta.
E ca si cum s-ar strica banda si ar lua-o de la capat dar doar in anumite momente.

-In acele clipe totul,de la cel mai mic lucru pana la cel mai mare, iti pare familiar, senzatiile sunt aceleasi ca acelea din deja-vu, ca acelea din intamplarea pe care simti cu toata fiinta ca ai mai trait-o si exact in aceeasi ordine de idei, nimic diferit, nimic nelalocul lui.
Problema este ca imediat ce trece acea senzatie devii constient de faptul ca niciodata nu ai trait acea intamplare.

Uite aici, citeste cu atentie :
http://www.elystar.ro/modules/news/article.php?storyid=1376

| Exilee a răspuns (pentru Lizzu):

"Ceva DIN MINTE se repeta". Din minte, dar din realitate?! Asupra realitatii deja-vous-ul are efect "neutru"?! Da stiu ce e, dar ma gandeam, ce putem spune despre o persoana, care traieste aceste stari din ce in ce mai des?!

| Lizzu a răspuns (pentru Exilee):

Nu are cum sa se repete in realitate ...nu stiu ce explicatie sa gasesc.
Adevarul este ca in momentul acela esti atat de convins,cu toata fiinta,ca DA,ai mai trait evenimentul,ca ai simtit si ai gandit la fel,identic,dar cand te "trezesti" din iluzia aceea realizezi ca nimic nu s-a intamplat de fapt... asa e la mine,e ca si cum as uita absolut toate senzatiile care mai devreme imi pareau asa de familiare,apoi le consider atat de straine de mine si nu le mai recunosc.
Vrei sa spui ca ar exista realitati paralele?

--E ceva senzational. Daca traieste starile din ce in ce mai des,atunci e posibil sa fie vreo dereglare, poate din cauze de stres intens, poate din alte cauze care tin de functionalitatea normala a organismului.

Oricum, mi se pare, de departe cea mai excelenta traire avuta vreodata. happy la tine cum e?

12 răspunsuri:
| Lizzu a răspuns:

Multumesc happy

| pufipuf explică (pentru Lizzu):

Cu placere happy
De fapt suna ciudat, ar trebui eu sa iti multumesc laughing
Multumesc! laughing)

| Naяutσ a răspuns:

Deja-vu, e aceea senzatie cand faci un lucru de mai multe ori.

| Northern a răspuns:

Deja văzut (deja-vu ).

| DomnişoaraClannad a răspuns:

Văd că nici cratima n-ai habar cum se scrie.
Deja-vu e o senzaţie de repetare a unei senzaţi, a unei trăiri.

| pufipuf explică (pentru DomnişoaraClannad):

Ca sa intelegi de ce nu pun cratima : sunt pe telefon, si imi e mai usor sa pun punct decat cratima.
Si da, habar n.am cum se scrie. Am zis mai sus.

| LittleLady a răspuns:

E ca si cum traiesti in doua etape:
1.Traiesti de doua ori un lucru:
2.Defapt nu ai trait niciodata acel lucru!

| iDangerous a răspuns:

Ai un deja vu atunci când ai senzaţia că ai mai trăit odată un anumit moment. Unii spun că provin din vieţi anterioare, eu cred că sunt lucruri care ţi s'au întâmplat cu, câţiva ani în urmă şi fiind nesemnificative le'ai uitat, dar când ţi se întâmplă a doua oară ai sentimentul de deja vu pentru că ştii că s-a mai întâmplat odată dar nu mai ştii când.

| anonim5543 a răspuns:

Buna. Pai acest dejavu este o intmplare repetata. Adica acum mananci si ti-a cazut sticla de Cola intr-un fel si te uitai pe Youtobe la desene sa zicem a doua zi la fel s-a intamplat asta inseamna dejavu. Simti ca ai mai trait o data aceieasi clipa.

Pa, pa!