| BATTLEGROUND a întrebat:

Hei TPU

am auzit de la bunicul meu care a lucrat in rusia la anumite componente folosite pentru bombele nucleare ca exista un fel de arma care cu ajutorul ei poti sa bruiezi orice tehnologie... de la telefoane si computere pana la roboti si televizoare laughing defectezi absolut totul pe o raza de nu stiu cati km...

Exista asa ceva O.o? adevarul e ca era nitel turmentat cand imi povestea dar totusi... Exista sau nu o astfel de arma care intr-un razboi ar fi ceva crucial?

3 răspunsuri:
| SergiuBoss11 a răspuns:

Dar ai auzit ca americanii au creat un satelit care printr-o prisma amplifica de cateva mii de ori puterea energiei si evapora tot in calea lor la comanda? daca tu ii superi baga niste coordonate si gata ai disparut de pe pamant

| drutzix a răspuns:

Probabil se gandea la un puls electromagnetic (EMP).
O bomba atomica detonata la altitudini mari cauzeaza acest fenomen si 'prajeste' componentele electronice neprotejate din zona.

| DrTerrible a răspuns:

Cand vine vorba de rusi...te poti astepta a orice. Si eu am vazut in cv documentar despre asa ceva..deci iti pot spune sigur ca de existat exista..acum nu stiu daca afecteaza orice aparatura.dar de existat, exista!