| blackbone1776 a întrebat:

Hei TPU

credeti ca ni se ascunde cu adevarat fapte si adevaruri despre daci asa cum spun multe documentare de pe internet? cine ce interes ar avea sa ne ascunda lucruri despre daci? de ce, ca pana la urma au existat popoare care cu siguranta erau mai marete si impresionante din aproape toate punctele de vedere ( Grecia antica, egiptenii, popoarele mesopotamiei... )

3 răspunsuri:
| Delcatty a răspuns:

Nu cred, dar unii nationalisti extremisti au nevoie de teorii care sa ii faca sa se simta superiori. In special Gheorghe Funar.

| TheWznd a răspuns:

Nimeni nu ne ascunde nimic despre daci. Găsești o grămadă de cărți despre civilizația dacă, chiar primele 2 volume ale seriei "Istoria Românilor" publicată de Academia Română tratează acest subiect.

Paranoia privind civilizația dacică este o moștenire a regimului comunist, care, în loc să prezinte civilizația așa cum a fost ea, a făcut multe exagerări care astăzi au fost demonstrate ca fiind false.

Civilizația dacică a fost studiadă și cercetată de istorici exact la fel cum au fost toate celelalte civilizații antice.

| GigelNr1 a răspuns:

Chestiile care sunt ascunse despre daci este ca ei sunt adevaratii nostri stramosi, nu romanii (suntem cam 90% daci si doar 10% romani)