| Vlach a întrebat:

Hei TPU,unde pot gasi cuart? in ce roci,etc.Pot gasi in argila?
Mda, pun aici intrebarea ca la alte categorii nu prea sunt... oameni

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
3 răspunsuri:
| Wojak a răspuns:

Cuart gasesti in munti, sau in alte locuri cu densitate a mineralelor mai mare, in orice caz, trebuie sa treci de roca de baza.

| corbulalbrosu a răspuns:

Cristale de cuart bine se pot gasi doar in geodele (cavitati dediferite dimensiuni) din zacamintele filoniene. Cristalele de cuart bine dezvoltate se formeaza doar din lichidul hidrotermal dupa racirea si depunerea de minerale care formeaza minereul si a altor minerale, baritine, stibine, calcit, cuart etc. Cele mai frumoasecristale sunt cele din zonametalogenetica a maramuresului si mai ales care s-au gasit in minele din apropiere de Baia Mare. Cauta si acceseaza Muzeul Județean de Mineralogie „Victor Gorduza" Baia Mare care are niste exponate unicate in lume.