| Oanarry a întrebat:

Helloooo!
DEJA VU. Vi s-a intamplat? Ideea este ca mie mi s-a intamplat sa stiu si ce urma sa spuna persoana respectiva. Ma gandesc ca poate este din cauza faptului ca ne cunoastem foarte bine, si ii stiu deja replicile...Voi?

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Si eu patesc des si uneori reusesc sa imi amintesc ce urmeaza, uneori se intampla, alteori nu, ciudat, si nu e vorba de persoane pe care le cunosc. Inca nu s-a gasit explicatia logica a deja-vu-ului, abia astept big grin Oricum, nu e pentru ca ii stii replicile, senzatia respectiva e mul mai mult decat ghicitul reactiei cuiva.

| Oanarry explică (pentru Mădă0611):

Ai dreptate, am vrut sa specific ca mi s-a intamplat si cu persoane necunoscute da mi-era ca ma trimite lumea la psihiatrulaughing):*

| Mădă0611 a răspuns (pentru Oanarry):

Toata lumea are deja-vu-uri, doar ca unii nu stiu cum sa numeasca senzatia respectiva tongue
Unii spun ca ne-am intalnit intr-o viata anterioara cu acele persoane, sau situatii, dar nu prea vad logica. Eu am avut unul si urmatoarea "miscare" era ca ma sunase cineva, n-a sunat, ideea e ca intr-o viata anterioara, tot in lumea asta, sa ziceam ca ar fi fost acum 30 de ani, cel mai devreme, laughing nu existau telefoane mobile cu mp3 sau laptop-uri (era in deja-vu). Altii spun ca e vorba de subconstient, ca ai intalnit persoana aia doar ca nu ai "inregistrat-o constient" si acum, el, subconstientul, o recunoaste. Nici explicatia asta nu e ok. Astept adevarul, desi nu cred ca o sa-l aflam vreodata.

| Oanarry explică (pentru Mădă0611):

Asta stiu si eu cu reincarnarea si cu viata anterioara, sau ca, creierul tau a memorat anumiteimagini, iar in momentul respectiv au loc niste sinapse...Clar nu se va afla prea curand

41 răspunsuri:
| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

Mi s-a intamplat de zeci de ori; nu-mi pot explica...
Nu doar ce zic persoanele, ci si unele locuri in care n-am mai fost sau intamplari deosebite din viata thinking

| BogdanelululTheGodfather a răspuns:

Nu e vina noastra ca tu discuti cu persoane previzibile.

| Oanarry explică (pentru BogdanelululTheGodfather):

? NU are nici o legatura cu subiectul. Nu am dat vina pe nimeni. Daca nu te intereseaza sau nu ai citit intrebarea, atunci...stay out of itwinking

| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru Oanarry):

Adica persoana cu care vorbeai era asa de previzibila, incat si cea mai proatsa fiinta din lume si-a dat seama ce urmeaza sa spuna.

| Oanarry explică (pentru BogdanelululTheGodfather):

Adica, nu intelegi nimic, si nu cred ca ai ce cauta pe aici..pe la domeniul asta...stii tu si acest domeniu... ||

| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru Oanarry):

Doamne! Multa minte le-ai mai dat unora!

| Oanarry explică (pentru BogdanelululTheGodfather):

Stii...opiniile sunt libere dar nu si obligatorii...

| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru Oanarry):

M-ai inchis. Nu cred ca exista vreo cale de ati explica pana si cea mai simpla chestie. Nu-mi pot explica cum de ai un creier asa de neted, decat punand asta pe seama varstei. Estimez ca ai 9 ani.

| Oanarry explică (pentru BogdanelululTheGodfather):

Crezi ce vrei...

| Zeflemitoarea a răspuns:

Nu numesc senzaţia aia deja-vu. Şi e din cauza previzibilităţii persoanelor.

| Oanarry explică (pentru Zeflemitoarea):

In afara faptului ca stiam ce vrea sa spuna persoana respectiva...am specificat, ca aflandau-ma intr-un anumit loc, aveam senzatia ca am mai fost acolo facand exact aceleasi lucruri. Repet: era doar un exemplu happy

| Oanarry explică (pentru Zeflemitoarea):

In afara faptului ca stiam ce vrea sa spuna persoana respectiva...am specificat, ca aflandu-ma intr-un anumit loc, aveam senzatia ca am mai fost acolo facand exact aceleasi lucruri. Repet: era doar un exemplu happy

| llust a răspuns:

Deja vu inseamna cand faci ceva si ai impresia ca ai mai facut acel lucru in trecut.se poate intampla oricui, dar daca stii ce urmeaza sa zica persoana respectiva nu este deja vu, e din cauza ca, cunosti acea persoana "prea bine". oricum nu ai de ce sa iti faci griji happy

| Oanarry explică (pentru llust):

Aaa, dar nu imi faceam griji, da asta am spus si eu..insa stiu ce spune acea persoana in urma unui deja vu. Spre exemplu: intru in camera cu peria in mana, imi cade peria, ma duc o pun pe masuta de machiaj unde se afla o revista, la televizor sunt stirile pro tv, iubitul meu sta in pat. Eu am senzatia ca am mai trait asta o data - deja vu. El imi spune: i-ai dat mancare lui minnie? (cainele nostru) si eu stiam ca asta urmeaza sa spunahappy

| llust a răspuns (pentru Oanarry):

Asta este o coincidenta cam mare sa zic asa. la ce mi-ai povestit aici mi-ai amintit de un film in care personajul principal traieste aceeasi zi de nu stiu cate ori pana isi da seama unde a gresit. poate si tu traiesti aceeasi zi laughing) glumesc. sincer se intampla la toata lumea oricand.

| Mădă0611 a răspuns (pentru llust):

Http://www.cinemarx.ro/......26129.html Ma gandeam si eu la faza asta, dar asta ar insemna ca realitatea pe care o stim nu exista, si ca totul e in mintea noastra, dar nici asta nu merge pentru ca exista chestii care nu tin de o persoana anume. Complicat, doar mintea stie, sa ne explice daca tot o hranim :))

| Oanarry explică (pentru llust):

Interesant...mai stii cum se numeste filmul? eu am vazut de genul asta If Only si Premonition. Si cand spui coincidenta la ce te referi? cum ca as face asta in fiecare zi? adica exact cu detaliile astea? nu cred. oricum era doar un exemplu

| Oanarry explică (pentru Mădă0611):

Daca realitatea pe care o stim ar fi numai in mintea noastra, atunci cum coincide cu relaitatea celor din jurul nostru? Doar in cazul in care ar face si ei parte din ceea ce a creat mintea noastra...ar fi ca niste personaje create tot de noi. Cam ca intr-un vis.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Oanarry):

Asta ziceam prin "dar nici asta nu merge pentru ca exista chestii care nu tin de o persoana anume." Si de ce mintea mea ar creea sute sau mii de povesti pentru persoanele pe care le intalnesc? Mai sunt si povesti neplacute pe care eu nu le-as putea imagina. Cum ziceam, doar mintea stie, sa ne explice daca tot o hranim laughing

| llust a răspuns (pentru Oanarry):

Nu mai tin minte titlul. nu ma refer exact aceleasi detalii, si nu zi de zi, dar se intampla, intelegi?

| llust a răspuns (pentru Mădă0611):

Normal un om foloseste 21% din capacitatea creierului, daca, de ex, eu as folos 100% din creier as fi capabil sa modelez lucruri, sa fac absolut ce vreau, sa transorm lucrurile, sa ma joc cu timpul happy

| Oanarry explică (pentru Mădă0611):

Ai dreptate

| Oanarry explică (pentru llust):

Da, inteleg

| Oanarry explică (pentru Mădă0611):

Sincera sa fiu la asta ma gandeam cand ai spus,, dar nici asta nu merge pentru ca exista chestii care nu tin de o persoana anume."
insa vroiam sa ma conving daca la asta te referihappy

| Oanarry explică (pentru llust):

Nici chiar asa, sa nu exageram...

| llust a răspuns (pentru Oanarry):

Nu exagerez. ceea ce am spus eu mai sus, au spus-o mari cercetatori ai lumii.

| Mădă0611 a răspuns (pentru llust):

Când oi fi eu popă laughing
Imi imaginez asa: creierul e impartit in 2, constient si subconstient, se stie ca subconstientul e cel care strange tot ce prinde, asa ca partea respectiva o vad mai mare, mult mai mare. Acel 21% de care zici, care stiam ca e mai putin, cred ca e cat poate consientul sa "citeasca" din subconstient, n-are treaba cu modelatul si nu stiu ce laughing

| Oanarry explică (pentru llust):

Da, am vazut aseara un documentar legat de axa spatiu timp, cum ca timpul nu ar fi la fel pentru toti, iar cu cat viteza este mai mare, cu atat timpu trece mai greu, teoria lui Einstein. Insa asta nu prea se incadreaza la deja vu si filosofie, mai degraba la stiinta. In fine, e mai complicathappy

| Oanarry explică:

,,insa stiu ce spune acea persoana in urma unui deja vu. Spre exemplu: intru in camera cu peria in mana, imi cade peria, ma duc o pun pe masuta de machiaj unde se afla o revista, la televizor sunt stirile pro tv, iubitul meu sta in pat. Eu am senzatia ca am mai trait asta o data - deja vu. El imi spune: i-ai dat mancare lui minnie? (cainele nostru) si eu stiam ca asta urmeaza sa spunahappy " ca sa inteleaga toata lumeahappy

| Oanarry explică:

Repet: ...Insa stiu ce spune acea persoana in urma unui deja vu. Spre exemplu: intru in camera cu peria in mana, imi cade peria, ma duc o pun pe masuta de machiaj unde se afla o revista, la televizor sunt stirile pro tv, iubitul meu sta in pat. Eu am senzatia ca am mai trait asta o data - deja vu. El imi spune: i-ai dat mancare lui minnie? (cainele nostru) si eu stiam ca asta urmeaza sa spunahappy

| Oanarry explică (pentru lovitddefulger):

Interesanta explicatia cu frecventele radio

| Dotsalau a răspuns:

Si mie mi se intampla sa vad ceva la tv si sa realizez ca am mai vazut imaginea respectiva cu ceva timp in urma, dar nu pentru prea mult.

| Oanarry explică (pentru Dotsalau):

Da, dar astea sunt franturi dintr-o amintire pe care creierul tau a stocat-o in urma cu ceva timp, iar atunci cand revezi imaginile iti dai seama ca le-ai mai vazut. Eu ma refeream la senzatia aia ca ti s-a mai intamplat un lucru in acelasi loc, in aceeasi perioada a zilei inconjurat de aceiasi oameni...tot tacamul

| ThePagany a răspuns:

Mi se intampla des sa fac o chestie care jur 100% ca am mai facut-o sau urmeaza sa o fac. De cateva ori pe luna 2-3 visez o mica parte dintr-o zi, care habar n-am daca va fi luna urmatoare sau peste 3 ani, si care dureaza de la 3-4 secunde la 5-6 minute. Si nu poti sa iti dai seama cand sau unde o faci, pentru ca nai timp sa analizezi.

| Alexis33 a răspuns:

Salut! tu ai studiat psihologia sau doar te pasioneaza?

| Oanarry explică (pentru Alexis33):

Am studiat intr-o masura foarte mica, in liceu si psihologie si filosofie, am mai citit carti, am mai vazut filme, documentare...e interesant si de aprofundat, insa am mers cu facultatea pe ceva mai practic, ca deh...traim in Romania.